След като Франция най-после прие дългооспорвания закон за борба с пиратството в Интернет, а Великобритания подготвя свой закон в тази област, Европейският парламент смени на 180 градуса позицията си и се отказа от борбата за „правата на интернет потребителите”.
Представителите на ЕП решиха да се откажат от настояванията си за поправка в новия телекомуникационен пакет, която да изключи възможността националните правителства да отрязват без съдебно решение достъпа до Интернет на потребители, които свалят без разрешение защитена от авторски права информация. През миналата седмица представители на ЕП и на Съвета на министрите съобщиха, че ще се водят нови официални разговори за постигане на компромис относно телекомуникационния пакет, но явно всичко е решено – в новият „компромисен” текст няма и дума относно спирането на достъпа до Интернет без съдебно решение.
„Ще направим всичко възможно да договорим добро решение, но Съветът трябва да разбере, че ЕП ще защити без колебание правата и свободите на гражданите, които представлява”, каза испанският консерватор Алехо Видал-Куадрас точно когато стана ясно, че поправката за спиране на Интернет със съдебно решение вече е отпаднала.
Точно преди изборите за ЕП свободата в Интернет стана един от ключовите въпроси за избирателите, а евродепутатите изглеждаха готови да се борят докрай. На два пъти те поискаха поправка в телекомуникационния пакет (т.нар. поправка 138), която да задължи страните-членки да спират достъпа до Интернет само със съдебно решение и при изключителни обстоятелства. На 6 октомври, обаче, Съветът на министрите официално отказа да приеме поправката. По почти всички други въпроси европейските институции вече имат общи позиции.
На 4 ноември представителите на ЕП, ЕК и Съвета ще се срещнат в опит да постигнат окончателен компромис за телекомуникационния пакет. Те ще имат от шест до осем седмици за оформяне на пакета. След това ЕП и Съвета в отделни процедури отново между шест и осем седмици трябва окончателно да изгладят новите правила.