Европейските депутати поискаха от ЕК да разкрие повече информация и да направи по-прозрачен процеса на водене на преговорите около сключването на ACTA (Международно търговско споразумение срещу измамите), предаде EUobserver. Ако това не стане, ЕП е готов да отнесе въпроса пред Европейския съд.
Парламентарната резолюция беше приета с 663 гласа „за” и само 13 „против” вчера (10.03.10). В нея се призовава ЕК да не подкрепя отрязването на достъпа до Интернет като наказание за пиратско теглене на информация, ако то бъде включено в ACTA. Депутатите желаят да бъдат „напълно информирани за всички стадии на преговорния процес” и ЕК да „направи пълна оценка на усвояването на ACTA от гледна точка на фундаменталните човешки права и правото за защита на информацията”.
Пред ЕП европейският комисар по търговия Карл Де Гухт заяви, че ЕК се стреми да се ръководи от напътствията на депутатите. Той каза, че гъвкавостта в подхода на различните страни-членки по този въпрос ще бъде запазена от Комисията при преговорите.
Преговорите за сключване на ACTA започнаха през 2008 година и трябва да приключат през тази година. Те се водят при затворени врати, което породи редица слухове около споразумението. Според мнозина ACTA ще наложи „деспотизъм” по отношение на Интернет под предлога „защита на авторски права”. През миналия месец директорът на Европейската агенция за защита и надзор на информацията (EDPS) Петер Хюстинкс дори заяви, че рамката на ACTA ще доведе до „международен закон за спиране на достъпа до Интернет, подобен на този във Франция (HADOPI)”. Съгласно него достъпът до световната мрежа на потребител, теглил без разрешение информация, защитена от авторски права, бива спиран след три предупреждения.