ЕП прие директивата "Платежоспособност II"

22.04.2009 | 19:57
по статията работи:
Директивата касае предприемането и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност
ЕП прие директивата "Платежоспособност II"


Днес европейските депутати приеха с огромно мнозинство предложението за директива относно предприемането и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (т.нар. директива "Платежоспособност II"). Директивата въвежда нова регулаторна рамка, оптимизираща финансовата стабилност на застрахователната индустрия, като по въпроса беше постигнато споразумение със Съвета на министрите.

Накратко целите на директивата "Платежоспособност II" са:

1. Финансова стабилност и рисково управление

Новото законодателство ще допринесе за осигуряването на финансова стабилност на застрахователните и презастрахователните компании чрез въвеждане на по-комплексни изисквания за платежоспособност, които да вземат в предвид и рисковете, пред които компаниите са изправени - застрахователните рискове, както е в момента, но също и пазарните, кредитните и операционните рискове.

2. Нов подход за надзорните практики

Директивата променя фокуса на работа на надзорните органи от проста проверка на спазването на капиталовите изисквания, базирана на серия от правила, към проактивен надзор на управлението на риска на отделните предприятия, основаващ се на серия от принципи.

3. Групов надзор

"Платежоспособност II" въвежда също така нова система за групов надзор на застрахователните компании, при която един от националните надзорни органи трябва да поеме председателството на надзорния колегиум. Неговата основна роля ще се състои в наблюдение на трансграничните застрахователни компании и включване на всички надзорни органи от колегиума в процеса на вземане на решения. Това ще доведе до намаляване на разходите на застрахователните и презастрахователните предприятия, функциониращи в ЕС.

Постигане на компромис със Съвета

По време на дългите преговори със Съвета на министрите, представителите на ЕП успяха да подобрят значително съдържанието на новата директива. Тяхното мнение беше взето под внимание по въпроси като капиталовите изисквания, груповия надзор и клаузата за преразглеждане на директивата.

Капиталови изисквания: нови прозрачни критерии

"Платежоспособност II" свързва два ключови критерия в новата система за изчисляване на финансовите ресурси на застрахователните предприятия: минималното капиталово изискване (MCR) и капиталовото изискване за платежоспособност (SCR).

Капиталовото изискване за платежоспособност ще се изчислява съгласно формула, която да съответства на основания на риска подход: когато размерът на финансовите ресурси на дадено застрахователно предприятие падне под определено ниво, е необходима намеса на надзорния орган.

Минималното капиталово изискване гарантира равнище, под което размерът на финансовите ресурси не трябва да пада. Ако това се случи, лицензът на предприятието трябва да бъде отнет.

Освен въвеждане на минимални нива за MCR, отнасящи се за различните видове компании, директивата посочва също, че минималното капиталово изискване трябва да бъде между 25 и 45% от капиталовото изискване за платежоспособност на компанията.

Групов надзор: по-малки разходи за компаниите

За да се подобрят надзорът и управлението на риска, по искане на депутатите ще бъде създаден надзорен колегиум, който да включва различните надзорни органи на всички държави членки. Колегиумът ще улесни процесите на сътрудничество, обмен на информация и консултация между националните надзорни органи.

Така новата надзорна система би осигурила икономически ползи за компаниите в ЕС, тъй като в бъдеще няма да им се налага да работят с няколко национални органи, а само с една надзорна група.

Влизане в сила на директивата

Държавите членки трябва да приложат новата директива най-късно до 31 октомври 2012 г.

Клауза за преразглеждане

Две години след влизане в сила на директивата, Комисията трябва да направи законодателно предложение, което, ако е необходимо, да внесе подобрения при приложението на някои аспекти от директивата, включително сътрудничеството между надзорните органи в рамките на колегиума.

Три години след влизането в сила, Комисията трябва да представи друго предложение за засилване на груповия надзор и управлението на капитала в групи от застрахователни и презастрахователни предприятия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...