Европейската комисия разреши на българската Национална електрическа компания да построи атомната електроцентрала край Белене, съобщава AFP. След дълги дискусии между двете страни, властите в ЕС
обявиха, че строежът е в съзвучие с правилата за безопасност в общността.
НЕК трябва да създаде специален фонд, който да покрие евентуалните разходи, свързани с експлоатацията на централата, както и да се грижи за премахването на радиоактивните отпадъци през целия жизнен цикъл на централата.
Според анализа на ЕС, АЕЦ "Белене" има различни системи за сигурност, които подобряват защитата от външни рискове, като земетресения или авиокатастрофи.
Строежът на АЕЦ "Белене" беше забавен от дискусиите между българските ядрени експерти и природозащитни организации, коментира още изданието. След разрешението от ЕС изграждането може да започне още през 2008 година. Първоначално се предвижда изграждането на два 1000 мегаватови реактора, които ще заработят в началото на 2014 година.
През миналата година България подписа договор за строителство на АЕЦ "Белене" на стойност 4 млрд. евро. Изпълнител на проекта е руската "Атомстройекспорт", с подизпълнители френската Areva и Siemens.
"Това положително становище на ЕК значително ще подпомогне ускоряването на процедурите по избора на инвеститор и банка", коментира зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева на
пресконференция днес.
Положителното решение на Брюксел ще позволи на Министерство на икономиката и енергетиката да пристъпи към откриването на процедурата по окончателното подписване на договора с изпълнителя на проекта "Атомремонтстрой", а след това да се пристъпи към подбора на инвеститор и финансираща банка, допълни Тошева.