Европейският съюз даде на Белгия срок до вечерта да преодолее съпротивата от франкофонския район Валония срещу споразумението за свободна търговия на 28-те страни с Канада, известно като СЕТА.
От изхода от днешните усилия зависи дали премиерът Джъстин Трюдо ще пристигне в Брюксел за подписване на сделката на среща на върха Канада-ЕС.
"Европейската комисия работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, за да намери решение", каза еврокомисарят по въпросите на търтговията Сесилия Малмстрьом. "Надяваме се Белгия да изведе всичко до успешен край".
Привържениците на СЕТА казват, че с него ще се увеличи с 20% търговията с 12-я по големина партньор на ЕС. Във Валония, обаче смятат, че условията са лоши да фермерите в Европа и дават твърде много власт на глобални корпоративни интереси.
Белгия не може да даде съгласието си без одобрението на петте федерални района на страната. Премиерът на Валония, даваща около 15% от БВП на Белгия и с нищожен дял в икономиката на ЕС, призовава срещата на върха на 27 октомври да бъде отложена. "Ултиматумите са несъвместими с демокрацията", добави Пол Манет.
Федералният министър-председател Шарл Мишел ще се срещне следобед с лидерите на петте белгийски района. След това ще има разговор между него и председателя на Европейския съвет Доналд Туск. После от Брюксел ще уведомят канадския премиер за състоянието на сделката.
"Ако Мишел не може да потвърди, че в четвъртък ще сложи подписа си, няма да има среща на върха", казва източник на "Ройтерс" от ЕС. В този случай няма да има насрочване и на нова среща, макар от двете страни на Атлантика да твърдят, че не са се отказали от споразумението.
Провал на сегашните усилия обаче ще е първият подобен случай между ЕС и страна от Г-7 и ще се смята, че ще има сериозни последици за репутацията на съюза и умението на страните в него да водят сериозни преговори с много по-големи икономически играчи като САЩ и Япония.
Германският министър на икономиката, вицеканцлер и лидер на социал-демократите Зигмар Габриел обвини Европейската комисия и правителството в Брюксел, че не успяват да отговорят на опасенията на някои райони. "Причините за протеста на Валония са в Брюксел, а не в Берлин", заяви той пред вестник "Ханделсблат".
Представител на Еврокомисията казва, че става дума за чисто вътрешнополитически интриги и изнудване от страна на валонците към федералното правителство в Брюксел.