Страните-членки на Европейския съюз (ЕС) ще трябва да подобрят енергийната си ефективност с близо една трета през следващите 15 години. Това гласи ново предложение, представено пред Европейската комисия (ЕК).
Целта е да се подобри ефективността с 30% до 2030 г. Представители на някои индустрии смятат, че не е нужно поставянето на конкретна цел. Други обаче настояват за по-строга ефективност – до 40%.
„Нашето предложение е основата на това да увеличим сигурността на доставките за ЕС, иновациите и устойчивостта, и всичко това по достъпен начин. Целта е амбициозна и в същото време реалистична. Опитваме се да дадем правилен сигнал на пазара и да стимулираме бъдещите инвестиции в енергоспестяващи технологии в полза на бизнеса, потребителите и околната среда“, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.По думите му това ще доведе до съкращаване на разходи за крайните потребители.
Към момента Европа харчи над 400 млрд. евро на година за внос на горива, голяма част от които идват от Русия. ЕК е изчислила, че за всеки 1% спестена енергия, доставките на газ за ЕС се очаква да спаднат с 2,6%, пише "Гардиън".
Еврокомисарят по въпросите на климата Кони Хедегорд посочи, че проектът би намалил зависимостта на Европа от внос на газ и други горива от страни като Русия.
„30% енергоспестяване до 2030 г. носи много добри новини за климата, както и за инвеститорите и за независимостта и енергийната сигурност на Европа. Това обаче не са добри новини за Русия“, коментира еврокомисарят.
Все още не е ясно дали общата цел за енергийна ефективност ще бъде разбита на отделни цели за всяка отделна страна-членка.