Европейските министри на земеделието постигнаха компромис относно реформата във винения сектор, предаде EUbusiness.com. Първоначалните предложения на ЕК за изменения на условията в сектора бяха силно ревизирани, тъй като те се сториха твърде революционни за някои от най-големите държави-производителки на вино в Европа.
Въпреки това европейският комисар на земеделието Мариян Фишер Боел остана доволна от компромиса. Тя заяви, че сега вместо да се харчат пари от бюджета на ЕС за изкупуване на непродадената винена продукция, европейските производители ще станат по-конкурентоспособни и ще завоюват обратно значителен дял от пазара на вина в Европа.
Съгласно пакета от мерки 175 хил. хектара лозя, от които се правят най-малко продаващите се вина на европейския пазар, ще бъдат изкоренени. Първоначално Комисията предложи да бъдат унищожени 400 хил. хектара лозя. Освен това мерките определят къде точно да бъдат засаждани определени видове лозя т.е. на какъв тип почва ще бъдат отглеждани различните видове грозде. Конкретно това разпореждане звучи твърде застрашително за малките производители, които се страхуват, че то ще ги принуди да прекратят дейността си. Остава и практиката на добавяне на захар при производството на вино, за чието запазване настояваше Германия. Това е традиционна практика в страните от Северна и Централна Европа, къде има по-малко дни със слънчево греене. Все пак ще има ограничения на количеството захар, което може да бъде добавяно във виното, но то може да бъде променяно, ако реколтата от грозде е твърде слаба.
Проблемите на производителите обаче едва ли ще намалеят, коментират специалисите. В ЕС все по-масово навлизат продукцията от т.нар. Нов свят – вина от Аржентина, Чили, Австралия и САЩ. Качеството на тези вина е добро, а цената – сравнително ниска, което ги прави по-привлекателни за европейските потребители.