Турция и Европейския съюз сключиха споразумение, според което югоизточната ни съседка ще трябва да затегне контрола върху притока от имигранти, които влизат в ЕС през Гърция, предаде Financial Times. Договорът е на стойност 3 милиарда евро, срещу които Турция се задължава да пази границите си по-стриктно, както и да приема по-голяма част от влизащите в нея бежанци, идващи от регионите на бойни действия. Освен финансовата помощ за Турция, страната подновява и преговорите за присъединяване към Европейския съюз, въпреки изключително нарасналите тревоги, свързани с някои недемократични действия от страна на оглавяваната от Раджеп Ердоган държава. Министър-председателят на Турция Ахмет Давутоглу обяви, че провелата се среща между Турция и страните членки на ЕС е „ново начало“ на взаимоотношенията между блока и югоизточната ни съседка. Според него страната е на пътя към членството си в съюза.
По данни на ЕС през Турция за България и Гърция, са преминали повече от 700 000 бежанци само от началото на годината. Според постигнатото споразумение Турция срещу отпуснатата финансова помощ Турция ще трябва да създаде програми, за наемането на работа на 2,2 милиона сирийци, както и да прибере някои от имигрантите, които вече се намират на територията на страни членки на Европейския съюз.
Някои анализатори посочват, че споразумението с Турция може да се превърне в началото на по-широк план за справяне с бежанските проблеми в Европейския съюз. Членове на съюза поискаха от президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер да предложи програма за пренастаняване на между 300 и 500 хиляди бежанци, които понастоящем се намират на територията на Турция. На среща със 7 други ръководители на страни от съюза и премиера на Турция Давутоглу канцлерът на Германия Ангела Меркел предложи въвеждането на „квоти“ за бежанците, с които, по думите ѝ, „нелегалната имиграция ще се замени с легална такава“.