ЕС прие общи принципи за борба с безработицата

07.05.2009 | 15:31
по статията работи: econ.bg
Договорените основни послания акцентират върху факта, че бъдещите действия по въпросите на трудовата заетост трябва да следват редица принципи и да са насочени към запазване на заетостта и създаване на нови работни места
ЕС прие общи принципи за борба с безработицата

 

Днес в Прага ЕС проведе специална среща на върха, посветена на справянето с въздействието на икономическата криза върху заетостта в Европа. Председателствата от Тройката (чешкото, шведското и испанското правителство) се присъединиха към Европейската комисия, работодателите и професионалните съюзи, за да споделят най-добрите си идеи за начина, по който хората да запазят своите работни места или да им се помогне да намерят нова работа. На срещата на върха бяха откроени десет принципа за борба с безработицата и за създаване на нови работни места. Комисията ще изготви своите предложения към насрочения за 18 и 19 юни Европейски съвет на база на проведените по време на срещата дискусии.

„Нашият основен приоритет в условията на настоящата криза са хората — да запазим работните им места и възможно най-бързо да върнем на работа тези, които са я загубили. Трябва да използваме всички инструменти, с които разполагаме, за да ограничим въздействието на кризата върху реалната икономика, и по-специално върху хората и тяхното препитание“ заяви Владимир Шпидла, комисар на ЕС по трудовата заетост.

Срещата на върха показа широк консенсус сред участниците за пътя, по който трябва да се върви. Договорените основни послания акцентират върху факта, че бъдещите действия по въпросите на трудовата заетост трябва да следват редица принципи и да са насочени към запазване на заетостта и създаване на нови работни места, към подобряване на достъпа до заетост — особено за младите хора — и усъвършенстване на уменията, към посрещане на потребностите на пазара на труда и насърчаване на мобилността. Бяха определени десет конкретни мерки, които следва да бъдат предприети в отговор на краткосрочните и дългосрочните предизвикателства и да бъдат осъществени на национално и на европейско равнище съвместно със социалните партньори:

1. Задържане на работа на възможно най-голям брой хора с временно коригиране на броя на работните часове в съчетание с преквалификация и подкрепа чрез обществено финансиране (включително от Европейския социален фонд).

2. Насърчаване на предприемачеството и създаването на работни места, напр. чрез понижаване на несвързаните с възнаграждението разходи за труд и гъвкава сигурност.

3. Подобряване на ефективността на националните служби по заетостта чрез предоставяне на интензивни консултантски услуги, обучение и помощ при търсене на работа през първите седмици на безработица, особено на безработните младежи.

4. Съществено повишаване на броя на висококачествените практики и стажове до края на 2009 г.

5. Насърчаване на развитието на пазари на труда, способстващи в по-голяма степен за приобщаване, чрез осигуряване на стимули за работа, ефективни активни политики на пазара на труда и модернизиране на системите за социална защита, което води и до по-добро интегриране на групите лица в неравностойно положение, включително на хората с увреждания, нискоквалифицираните и мигрантите.

6. Усъвършенстване на уменията на всички равнища чрез учене през целия живот, и по-специално предоставяне на уменията, необходими за намиране на работа, на всички отпаднали от училище.

7. Използване на трудовата мобилност за постигане на най-добри резултати в осигуряване на съответствие между търсенето и предлагането на пазара на труда.

8. Идентифициране на възможностите на пазара на труда и на необходимите умения, и подобряване на предвиждането на уменията с цел предлагане на подходящо обучение.

9. Подпомагане на безработните и на младежите да започнат свой бизнес, напр. чрез предоставяне на обучение в помощ на бизнеса и първоначален капитал или чрез намаляване или премахване на данъчното облагане за новосъздадените дружества.

10. Предвиждане и управление на процесите по преструктуриране чрез учене един от друг и обмен на добри практики.

На срещата на върха беше обсъдено и как да се съчетаят действията на национално и на европейско равнище, за да се постигне най-добър резултат, и как най-добре да бъдат използвани инструментите и ресурсите на ЕС, като например Европейският социален фонд и Европейският фонд за приспособяване към глобализацията. По отношение и на двата фонда неотдавна бе направено преразглеждане с цел оптимизиране на тяхната ефективност в условията на криза.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...