Европейските лидери постигнаха споразумение относно пакетите за подпомагане на икономиката на ЕС (200 млрд. евро) и климата, предаде EUbusiness.com.
Според думите на британския премиер Гордън Браун страните-членки на ЕС са се съгласили единодушно, че трябва да има съвместни действия срещу забавянето на икономиката. По-дълго са се проточили преговорите около климатичния пакет, които са приключили по-късно следобяд.
Съгласно планът за стимулиране на европейската икономика всяка страна-членка ще отдели средства, равни на 1.5% от нейния БВП и ще ги инвестира в собствената си икономика, за да предотврати дълга рецесия. Решението за точните суми беше взето под натиска на Германия, която не беше съгласна да отделя повече държавни средства.
Междувременно стана ясно, че е постигнато съгласие както по климатичния пакет, така и относно бъдещите действия на Ейре относно ратификацията на Лисабонския договор. Френският президент Никола Саркози сподели, че основните параметри на климатичния план – намаление с 20% на отделянето на парникови газове до 2020 година спрямо нивата от 1990 година, увеличение с 20% на енергийната ефективност и задоволяване на 20% от енергийните нужди на ЕС посредством възобновяеми източници - са приети.
Колкото до Ейре – страната трябва да проведе референдум за ратификацията на Лисабонския договор до ноември 2009 година. В замяна най-ценното за Дъблин е, че няма да загуби комисарското си място в ЕК т.е. съставът на Комисията няма да бъде намаляван. Освен това Ейре получи отстъпки и по въпросите с данъчната си политика, традиционната си неутралност и "етичните проблеми" - аборт, евтаназия и гей браковете.