Лидерите на ЕС се споразумяха за създаването на общ фонд за опазване на околната среда, чиято стойност е 2,4 млрд. евро годишно за периода 2010-2012 година, съобщи премиерът на Швеция Фредрик Рейнфелд. Попълването на фонда ще бъде задължение на всички 27 държави от ЕС и Европейската комисия. "Всички страни ще участват в тази инициатива", допълни още Рейнфелд.
Преди днешните дебати шведският премиер обясни, че за постигането на амбициозните цели на съюза са необходими между 5 и 7 млрд. евро, които ще се събират на доброволен принцип.
"Сумата е разчетена от Европейската комисия - това е, което ние смятаме за необходимо да се вложи под формата на инвестиции и проекти за постигане на целта за недопускане на увеличение на средната температура на Земята с още 2 градуса по Целзий", уточни шведският премиер.
Договорката беше постигната в Брюксел, по време на последното заседание на Европейския съвет под шведското председателство. Същевременно това е и последният съвет в този формат - при следващото си заседание лидерите на общността ще бъдат председателствани от президента на Съвета - Херман Ван Ромпуй.
В заключителната конференция председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу благодари на Райнфелд за добре свършената работа начело на общността. "Всички приоритети, които си бяхте поставили, бяха придвижени", допълни Барозу.
Това е първото заседание на лидерите на ЕС от влизането в сила на Договора от Лисабон, изтъкна по време на специална конференция след първите разговори в четвъртък премиерът на Швеция Фредрик Рейнфелд (на снимката). Неговата страна е ротационен председател на общността. Той допълни, че две са били основните теми, обсъдени от премиерите - възстановяването от финансовата криза и климатичните промени.
Регулациите на финансовите пазари са много важна част от възстановяването на икономиката, изтъкна Рейнфелд. Обсъдени са били и стратегиите на общността за 2020 година, сред които са инвестиции в образованието и инфраструктурата, които да подпомогнат оздравяването на икономиката. Министрите са разгледали предложенията на Испания, която ще поеме председателството на ЕС в началото на 2010 година.
По отношение на проблемите с климата шведският председател потвърди, че има мандат да предложи намаление на емисиите парникови газове от Европа с 30%, но само ако останалите развити държави потвърдят подобни ангажименти. „Призоваваме развитите държави да направят тази стъпка и да постигнем споразумение в Копенхаген", допълни Рейнфелд. Страните от ЕС са отговорни само за 30% от световните емисии парникови газове и по тази причина искаме да видим „глобален отговор на този глобален проблем".
И Райнфелд, и Барозу, обясниха, че намаляването на емисиите с 20% до 2020 година, прието през 2007 година, е било само предложение. "Ако някоя държава намали емисиите си над предварително определените, няма да я накажем, няма да има нужда от допълнително одобрение", коментира Барозу.