Членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре заяви в събота, че централната банка може да се наложи да се обръща в бъдеще все по-често към неконвенционални инструменти на паричната си политика, визирайки отрицателните лихвени проценти и закупуването на активи в подкрепа на икономиката на еврозоната.
Посланието беше отправено на Икономическата конференция "Джаксън Хол", организирана от Фед на Канзас Сити и сякаш повтори думите на председателя на Федералния резерв Джанет Йелън в изнесена от нея реч в петък. Йелън посочи, че очаква централните банки да продължават да играят важна роля в поддържането на икономическия растежа чрез използването на финансовите инструмент, разработени по време на кризата и дори е възможно да бъдат провеждани допълнителни стимулиращи мерки.
Според Беноа Кьоре нестандартните политиките на ЕЦБ, които включват покупки на облигации за 80 млрд. евро на месец досега са били "много ефективни" в подкрепа на икономиката на еврозоната и за повишаване на инфлационните очаквания. Но той предупреди, че положителният ефект може да изчезне, ако тези политиките се удължат далеч във времето.
За да могат централните банки да подкрепят производството и инфлацията, неконвенционалните политики, провеждани от тях, могат да бъдат разгръщани все по-често, добави членът на ЕЦБ.
Той обаче предупреди, че ползите от предприеманите мерки могат да бъдат превишени от "нарастващи странични ефекти" като евентуалния отрицателен ефект върху финансовата стабилност и разпространението в други региони. Ние не можем да изключим ситуация, при която страничните ефекти ще бъде тези, които ще преобладават посредством техните негативни последици, смята Кьоре.
Въпреки това може би ще се наложи да бъдат продължени силните действия, предприемани от централната банка, с оглед на спада на неутралния лихвен процент, или на лихвата, която позволява на икономиката да нараства с нейната нормална скорост, посочи той.