Растежът на обема на парите, циркулиращи в рамките на еврозоната, се ускори изненадващо силно през август, като в същото време банковото кредитиране за компаниите в региона се повиши до 8-годишен връх, показват данни на Европейската централна банка. През август банковите кредити за нефинансовите компании нараснаха на годишна база с 2,5% след повишение с 2,4% през юли, достигайки 8-годишен връх.
В същото време кредитният растеж за домакинствата в региона се ускори до 2,7% от 2,6% месец по-рано, докато годишното темпо на растеж на кредитите за целия частен сектор отслабна леко до 2,8% от 3,0% през юли. Въпреки че темпото на растеж на кредитирането все още е почти на половина от това преди световната финансова и икономическа криза, днешните данни потвърждават, че политиката на “евтини пари“ на ЕЦБ се отразява позитивно на кредитирането на реалната икономика и на крайните потребители.
В същото време растежът на паричната маса (индексът М3) в еврозоната се ускори през август изненадващо силно до 5,0% на годишна база от 4,5% през юли, докато очакванията на финансовите пазари бяха за доста по-сдържано повишение с 4,6 на сто, докато на тримесечна осреднена база индикаторът М3 се повиши през периода юни - август с 4,8% при осреднена прогноза за растеж от 4,7 на сто.
По този начин растежът на паричната маса отново започва да надвишава значително важното прицелно ниво на ЕЦБ за нейно повишение с 4,5%, което отговаря на мандата на Централната банка за ценова стабилност.
Трябва да се има предвид, че паричният анализ на ЕЦБ е един от двата т.нар. “стълба“ при определяне на бъдеща парична и лихвена политика, докато другият съществен икономически анализ е свързан с оценката на централната банка по отношение на инфлационните рискове. Инвеститорите също така следят внимателно данните за кредитирането, тъй като икономиката в еврозоната е силно зависима от банковото финансиране.
Днешните по-силни от очакваното данни са сякаш са добра предпоставка за увеличаване на инфлацията в следващите месеци и предполагат, че икономическото възстановяване на еврозоната ще продължава да се засилва.
Всичко това би трябвало да даде повече увереност на членовете на ЕЦБ да вземат решение на следващото им редовно заседание на 26-и октомври да стартират от началото на 2018-а година процес по редуциране на паричната стимулираща политика (постепенно намаляване на размера на ежемесечните покупки на еврооблигации, или т.нар. “количествени улеснения“).