Европейската централна банка временно ще спре програмата си за изкупуване на активи (известна още като количествени облекчения), чрез която инжектира новонапечатани средства в икономиките, в периода между 22 декември и 1 януари. Така първият ден, на който банката ще изкупува правителствени облигации, ще е 4 януари, понеделник, предаде CNBC.
Според изявление на централната банка временното преустановяване на закупуването на активи се дължи на „очакванията за ниска пазарна ликвидност през този периоди за да се избегнат възможните изкривявания на пазара.“
Освен спирането на купуването на облигации до началото на следващата година, от Европейската централна банка обявиха, че между 27 ноември и 21 декември търговията на институцията с облигации ще бъде „интензивна“. Целта на ЕЦБ е да се „възползва от относително добрите пазарни условия, които се очаква да се наблюдават през първата част на месеца“.
От началото на тази година Европейската централна банка осъществява програма за количествени улеснения, чрез която закупува активи (правителствени облигации) на стойност до 60 милиарда евро на месец. Първоначалният времеви хоризонт на програмата беше септември 2016 г., като по този начин финансовата институция ще инжектира на пазарите нова ликвидност на стойност 1 трилион евро.
Някои пазарни анализатори предвиждат, че на следващата среща на управителния борд на централната банка, която ще се проведе на 3 декември, ръководената от Марио Драги институция ще обяви увеличаване и удължаване на продължителността на програмата за количествени улеснения. Очакванията им идват на фона на слабия икономически растеж в еврозоната, както и на невъзможността на Европейската централна банка да постигне целената инфлация.
Въпреки това според мнозина икономисти програмата ще доведе до фундаментални изкривявания на пазара и резултатът от нея ще бъде точно обратния на поставените първоначално цели. Най-застрашени от новите пари в икономиката остават имотният пазар и структурата на производството. Икономистите предупреждават, че количествените улеснения ще доведат до колосален морален риск на ниво правителствени разходи; т.е. те ще стимулират правителствата, дългът на които вече е много висок, да продължават да увеличават разходите си, тъй като могат да получат относително евтин кредит (един от ефектите от количествените улеснения е именно намаляването на лихвените проценти по държавните дългове).