Финансовите министри на страните от еврозоната подкрепиха предложението на Европейската комисия (ЕК) за отпускането на мостов заем за Гърция в размер на 7 млрд. евро. Членовете на Еврогрупата са постигнали принципно споразумение по този въпрос, твърди европейски източник, цитиран от ТАСС.
Според информацията въпросното споразумение е станало възможно след като късно снощи парламентът в Гърция одобри новия пакет от реформи, които бяха поискани от кредиторите на страната като условие за третата програма за финансова помощ.
Окончателното решение за директен трансфер на въпросните 7 млрд. евро за южната ни съседка ще бъде взето едва след като бъде одобрено и от парламентите на страните от еврозоната.
Междувременно немският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че единственият начин Гърция да получи частично намаляване на дълга към кредиторите си е да напусне временно еврозоната. Шойбле също изяви съмнение, че Атина изобщо ще успее да завърши преговорите за третата си спасителна програма, посочват от Bloomberg.
Въпреки изказването си, германският финансов министър обяви, че ще гласува „с пълно убеждение“ в подкрепа на стартирането на преговори за нов спасителен заем за Гърция на насроченото за петък извънредно заседание на немския Бундестаг.
В ранните часове на днешния ден (16 юли) гръцкия парламент одобри целия пакет с реформи, който европейските партньори на страната изискват.
„Вече сме с една крачка напред. Това е важна стъпка и за двете страни“, заяви Шойбле. „Ще видим в преговорите дали е възможно изобщо стартиране на програмата. Аз лично не знам, никой не знае в момента как ще се получат нещата, без да има опрощаване на дълга и всеки знае, че това е несъвместимо с членство в еврозоната“, добави той.
Междувременно ръководителят на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) Клаус Реглинг изрази притеснения, че ако преговорите за трета спасителна програма се провалят, гръцката банкова система ще се срине и това ще окаже силно отрицателно влияние върху цялата еврозона.
„Ако четирите най-големи системно важни банки в страната не могат да продължат да функционират, това ще има тежки последици не само за Гърция, но и за цялата еврозона“, заяви Реглинг в интервю за немската телевизия ARD.
Клаус Реглинг също посочи, че при финално споразумение за трета спасителна програма, от ЕМС ще отпуснат на Гърция заем, вариращ около 50 милиарда евро. Шефът на ЕМС очаква Международният валутен фонд (МВФ) също да вземе участие в икономическото спасяване на Атина.