Няма териториален спор между България и Румъния. Това заяви еврокомисарят по морско дело и рибарство Мария Даманаки след среща с земеделския ни министър Мирослав Найденов.
“Нека оставим миналото зад нас и да се концентрираме върху основната цел – благоденствието на нашите народи", заяви Даманаки.
Найденов се е срещнал преди ден с румънския си колега, коментирали са напрежението между двете страни и проблемът вече е решен. Министърът съобщи още, че
ще бъде освободен българският кораб, който миналата година беше задържан от румънските власти за нелегален улов на риба в румънската територия на Черно море. Европейската комисия е разпоредила той
да бъде освободен и ще се прибере следващата седмица в България.
До момента по отношение на рибарството и аквакултурите България е усвоила 13% от европейските пари, а 32,4% са договорени, стана ясно още на срещата.
България и Румъния следва да имат възможност да осъществяват своята пристанищна инфраструктура в следващия програмен период, смята Найденов.
Найденов заяви, че на срещата с еврокомисаря по морско дело и рибарство са обсъдили и ситуацията с улова в Черно море. Проблемите с калкана в Черно море се дължат на нерегламентирания улов и усилията трябва да бъдат насочени към засилване на контрола, смята Даманаки. Тя предложи да бъде осъществена среща между България, Румъния и Турция, която осъществява 70% от улова в Черно море, за да се даде начало на международно сътрудничество между тях. По думите ѝ вече е постигнат известен напредък по отношение на улова и свръхулова благодарение на сътрудничеството между държавите членки и ЕК.
Междувременно днес бяха подписани три договора на обща стойност 20 320 586 лева между Изпълнителната агенция за рибство и аквакултури (ИАРА) и новите Местни инициативни рибарски групи (МИРГ) по приоритетна ос 4 „Устойчиво развитие на рибарските области” на Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство”. Новите инициативни рибарски групи са Бяла – Аврен – Долни Чифлик. Поморие – Несебър и Приморско-Созопол-Царево.