Европейската комисия представи днес доклад за бъдещето на финансите на ЕС. Документът е последният от поредицата, свързана с дебата за бъдещето на Общността.
Докато Европа решава своето бъдеще, ЕС се нуждае от бюджет, който да изпълнява своята цел, така че всяко евро да носи полза за гражданите. Документът за размисъл очертава възможното отражение върху бюджета от направения избор.
Бюджетът на ЕС е изправен пред сериозно предизвикателство да финансира повече дейности с по-малко средства. От ЕС се очаква да играе по-голяма роля в нови области на политиката, като миграцията, вътрешната и външната сигурност, или отбраната. Европа трябва да запази своята водеща роля на световната сцена като основен донор на хуманитарна помощ и помощ за развитие, и като водеща сила в борбата срещу промените в природата. Това трябва да бъде постигнато в условия на допълнително намаляване на бюджета на ЕС след напускането на Великобритания.
В представения днес документ са разгледани възможностите, породени от петте сценария, очертани в Бялата книга за бъдещето на ЕС - Общността да продължи, както досега; да ограничи своите общи дейности; да напредва с различни скорости; да върши по-малко неща, но по-ефективно; да прави много повече заедно с всички държави от ЕС. Всеки от тези сценарии би имал различни последици за размера на изразходваните средства и тяхната цел, както и за източниците на тези средства.
Възможностите са от намаляване на разходите за съществуващите политики до увеличаване на приходите.
В документа за размисъл се посочват главните особености на бюджета на ЕС и са очертавани главните промени в ключови области на политиката, като сближаването и селското стопанство. Засягат се и широкообхватни въпроси, като добавената стойност на финансирането от ЕС или връзката между финансирането от ЕС и структурните реформи в държавите от Общността.