Еврокомисията променя процеса на прием на нови членки на Евросъюза

04.02.2020 | 15:30
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия ще предложи промени в системата за прием на нови членки в Европейския съюз, за да даде на настоящите страни от общността по-голямо участие в процес. Целта е да бъде успокоена Франция, която наложи вето на разширяването на блока
Еврокомисията променя процеса на прием на нови членки на Евросъюза
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейската комисия ще предложи промени в системата за прием на нови членки в Европейския съюз, за да даде на настоящите страни от общността по-голямо участие в процес. Целта е да бъде успокоена Франция, която наложи вето на разширяването на блока, предаде Ройтерс.

През октомври президентът Еманюел Макрон наложи вето на започването на преговори за членство с Албания и Северна Македония, което предизвика притеснения и сред други страни от региона, които се надяват на членство в бъдеще. Сега ЕК се надява да убеди Франция да премахне възраженията си преди срещата в Загреб със страните от региона през май.

Макрон се превърна в най-откровения политик в Европа, който заяви, че последното разширяване – с Румъния и България, през 2007 г. е било твърде прибързано и е нужна предпазливост при приема на нови членки от проядения от корупция и престъпност регион.

През ноември Франция направи предложения за промени, които биха дали на лидерите на страните членки по-голяма дума за разширяването. Париж заявява подкрепа за приемането на Западните Балкани в дългосрочен план.

Промените, които ЕК се очаква да разкрие в сряда, ще дадат на повече тежест на страните да налагат паузи в разширяването или да наложат на страни да рестартират преговорите с Брюксел в някои политически сфери отначало. Ще бъдат организирани и повече срещи с политиците от Балканския регион.

Но ЕК няма да приеме някои от френските искания, включително фондовете за нови членки да идват от парите, отделени за бедните страни, които вече са в ЕС.

Европейски дипломат заяви, че не е ясно дали Франция ще бъде удовлетворена от новите предложения: „С Макрон имаме 60% шанс за успех“. Всички останали правителства също трябва да се съгласят с новия метод.

Други страни, включително Нидерландия и Дания, също са скептични за разширяването, но официални лица от ЕС казват, че ако Франция може да бъде убедена да вдигне възраженията си, тези държави вероятно също няма да се противят. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...