Евролидерите поръчаха анализ на енергийните пазари в търсене на решение за цените

22.10.2021 | 13:55
по статията работи: econ.bg
Комисията вече обяви, че ще поръча на европейския енергиен регулатор да изследва състоянието на пазара на енергия и сама ще засили наблюдението върху търговете за въглеродните квоти
Евролидерите поръчаха анализ на енергийните пазари в търсене на решение за цените
Снимка: под лиценза на creative commons

След продължил с прекъсвания почти осем часа дебат в Брюксел европейските лидери поръчаха късно в четвъртък на Европейската комисия и нейните органи да направят анализ на енергийните пазари, за да потърсят причините за скока на цените и да предложат как той да бъде избягван в бъдеще.

Комисията вече обяви, че ще поръча на европейския енергиен регулатор да изследва състоянието на пазара на енергия и сама ще засили наблюдението върху търговете за въглеродните квоти, които промишлените производители плащат за произведените от тях въглеродни емисии.

Сега обаче лидерите ѝ поръчаха "да проучи функционирането на пазарите на газ и електроенергия, както и пазара на ЕСТЕ за търговия с емисии, с помощта на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA)". Въз основа на тях тя трябва да прецени "дали определени търговски поведения изискват допълнителни регулаторни действия".

Формулировката идва, след като по-рано комисията каза, че не е забелязала спекулации на търговете за емисии, които да са причинили рязкото поскъпване на енергията, с което не са съгласни някои евролидери. По-специално чешкият премиер Андрей Бабиш настоява за по-строго регулирана на пазара на СО2 емисии, който според него е манипулиран от спекуланти.

Българският президент Румен Радев също каза преди началото на срещата в четвъртък, че Европейската комисия трябва да се намесва бързо с контрол върху енергийните борси и с мерки за предотвратяване на спекулата, както и че печалбите от търговията с емисии трябва да се използва за компенсиране на поскъпването.

В заключенията на срещата на върха не се споменава нищо за бъдещето на ядрената енергетика и на природния газ, въпреки че темата е обсъждана от лидерите, след като 10 държави, сред които и България, излязоха с настояване те да могат да се финансират като зелени инвестици и преходни горива по време на прехода към въглеродна неутралност. Еврокомисията първоначално обеща въпросът да бъде решен до края на годината, но еврокомисарят за финансовата стабилност Марийд Макгинес каза пред "Файненшъл таймс" тази седмица, че решението най-вероятно ще бъде отложено за догодина.

Евролидерите поръчаха още на комисията и на енергийните министри, които се събират извънредно на 26 октомври, "бързо да обмислят средносрочни и дългосрочни мерки, които биха допринесли цената за енергията да стане достъпна за домакинствата и предприятията", както и ще осигурят устойчивост на енергийната система, сигурност на доставките, ще повишат устойчивостта на енергийната система на ЕС според "спецификата на ситуациите на държавите членки".

Европейската инвестиционна банка също беше призвана да огледа възможностите си за ускоряване на инвестициите в енергийния преход.

Лидерите ще се върнат към енергетиката отново през декември, по време на следващата си среща в Брюксел.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...