Европейският парламент иска бюджетът на Европейския съюз да отговаря на политическите приоритети и да помага за преодоляването на някои от новите предизвикателства, пред които са изправени всички държави членки, независимо дали става въпрос за миграцията, отбраната, сигурността или изменението на климата, предаде пресслужбата на институцията.
Вчера Европарламентът представи позицията си за дългосрочния бюджет на ЕС, който трябва да финансира нови приоритети и да компенсира евентуалните липси след Брекзит. Евродепутатите приеха две нови резолюции за приходната и разходната част на следващата многогодишна финансова рамка (МФР), която влиза в сила през 2021 г.
Евродепутатите подкрепят увеличаването на действащото ограничение за разходите на ЕС от 1% до 1.3% от брутния национален доход на ЕС, за да стане възможно финансирането на тези нови приоритети, без това да е в ущърб на най-бедните региони или земеделските общности.
Предложенията включват подкрепа за научни програми, "Еразъм+", инициативата за младежка заетост и малките и средните предприятия, както и инвестиции в инфраструктурата чрез Механизма за свързване на Европа (МСЕ).
Някои евродепутати предупредиха, че "няма да бъде постигнато споразумение за МФР, без да бъде постигнат съответен напредък във връзка със собствените ресурси", т.е. приходната част на бюджета на ЕС. Затова приходите и разходите трябва да бъдат третирани като един пакет.
В резолюцията се призовава за подсилване на собствените ресурси и за прогресивно въвеждане на нови собствени ресурси. Те могат да бъдат основани на преразгледан ресурс на база ДДС, дял на приходите от корпоративния данък, данък върху финансовите сделки, данък за цифровия сектор или екологични данъци.
Новите собствени ресурси трябва да:
- доведат до значително намаляване (с цел 40%) на дела на преките вноски на база брутен национален доход и следователно до икономии за бюджетите на държавите членки, като едновременно с това премахнат логиката за "справедлива възвращаемост", която води до "игра с нулев резултат" между нетните платци и нетните получатели
- премахнат всички отстъпки и корекции, от които се възползват само някои държави членки
- запълнят "дупката, причинена от Брекзит", без да увеличават общата данъчна тежест за европейските данъкоплатци.
Бюджетът на ЕС се финансира основно от собствени ресурси. Те биват различни видове: традиционни (основно мита и налози върху захарта), собствени ресурси на база данък върху добавената стойност, собствени ресурси на база брутен национален доход.
Двете резолюции са приносът на Европарламента към законодателните предложения на Европейската комисия по тези въпроси, които ще бъдат представени през май 2018 г. За приемането на новия регламент за МФР е необходимо одобрението на Европейския парламент.