Европа е потънала в криза на доверието

27.01.2012 | 08:59
по статията работи: Елица Елефтерова
Политици и икономисти обсъждат в Давос икономическите предизвикателства на кризата
Европа е потънала в криза на доверието
Снимка: Sxc.hu

"Липсата на доверие беше очевидна, не само пазарите нямаха доверие на Европа, но и правителствата", каза министър-председателят на Ирландия Енда Кени в дебат, озаглавен "Да реконструираме Европа".

Все пак Кени вижда напоследък "знаци, че доверието се връща", след приемането на пакта за фискалния съюз от всички лидери на ЕС, освен британския, напредъка в прилагането на Европейския механизъм за стабилност и последните действия на Европейската централна банка с цел облекчаване на ликвидната криза на пазара.

Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън критикува липсата на конкурентоспособност на членките на еврозоната и липсата на действия за решаване на дълговата криза. Той препоръча бързо да бъде уреден проблема с дълга на Гърция, да се рекапитализират банките и да се изгради противопожарна стена, която да пази държавите.

Финландският министър-председател Юрки Катайнен призова да се избягва присвояването на функции от отделни правителства при управлението на ЕС, критикувайки открито ролята на Германия и Франция по време на кризата, пише БГНЕС. "Нуждаем се от общ норматив" и "европейските институции да бдят за неговото прилагане и действие", добавя Катайнен. 

И според полският президент Бронислав Коморовски има признаци, че се завръща доверието в европейските институции. Той предупреди, че тази криза на доверие може да се преодолее "ако имаме смелостта да погледнем вътре в нас". В противен случай кризата може да доведе Европа до загуба на лидерската си позиция в света, заявява също Комаровски.

Хеле Торнинг-Шмидт, министър-председател на Дания, която председателства ЕС, посочи, че "не Европа е в центъра на проблема, а липсата на бюджетна дисциплина у членовете". И добави, че за излизане от кризата е необходима повече Европа.

"Досега имахме много малко Европа и това обяснява проблемите, с които се сблъскваме", казва Торнинг-Шмидт, и добавя, че трябва да имаме "по-силни институции", които да осигуряват изпълнението на това, което лидерите на 27-те страни членки решават.

Бъдещето на Европа ще привлече вниманието на форума в Давос, където е събран цветът на политиката, икономиката и световните компании, в по-малко политически дебат за растежа, иновации и създаването на работни места, засегнати от дълговата криза.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...