На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. Тази година темата е застаряването на населението и здравето. Световната здравна организация призовава да се предприемат спешни действия, за да
се гарантира, че в момент, когато населението на света застарява бързо - хората в напреднала възраст ще живеят във възможно най-добро здраве.
Според официални данни на НСИ - прогнозното население на България през 2060 г. ще бъде около 5,3 милиона души, информира bTV. От прогнозните данни се вижда, че младите хора следващите 20 години у
нас ще бъдат около 1 милион.
Хората в продуктивна възраст между 20 и 40 години през 2060 ще бъдат около 1,3 милиона души, между 40 и 60 години - около 1 милион души и над 60-годишна възраст - приблизително 2 милиона
души.
Данните ясно показват тенденцията, че пирамидалната структура на населението се обръща и приблизително на двама пенсионери - през 2060 г. ще се пада по един работещ.
Подобна е и структурата на населението в ЕС, сочат данни на Евростат.
През 2000 г. в ЕС са живели около 480 млн. души - днес техният брой достига 500 милиона, като приблизително 100 милиона живеят в страните, които ще се присъединят при ново евентуално разширяване на
ЕС.
Според данни на Евростат, населението на ЕС в трудоспособна възраст - между 15-64 години, е малко повече от две трети от общия брой на населението в общността.
Междувременно застаряващото население на Стария континент - над 64-годишна възраст, значително се увеличава във всички страни.
Според експерти, никога досега населението на Европа не е било оформено като обърната пирамида - с най-старата възрастова класа най-отгоре и най-малката възрастова класа - най-отдолу.
Данни на Евростат сочат, че през 1960 г. пирамидата е имала нормална структура - средно трима млади европейци - на възраст до 14 години са били срещу всеки възрастен човек.