Европа ускорява фотоволтаичната експанзия

27.10.2023 | 12:05
по статията работи: econ.bg
С общата номинална мощност от 341 гигавата, която се очаква да бъде добавена до края на 2023 г., слънчевата енергия продължава да заема важно място в енергийния пейзаж
Европа ускорява фотоволтаичната експанзия
Снимка: под лиценза на creative commons

През 2022 г. светът видя още един впечатляващ скок в използването на слънчева енергия, като инсталираните 239 гигавата нов капацитет представляват увеличение с 43 процента спрямо предходната година. Този внушителен ръст е резултат от постоянните иновации в областта на фотоволтаичните технологии и усилията за преминаване към по-чиста и устойчива енергийна система. Според оценките на експертите от SolarPower Europe, положителните развития, които продължават през първата половина на 2023 г., ни насочват към още по-впечатляващ ръст, писа pixotab.com.

С общата номинална мощност от 341 гигавата, която се очаква да бъде добавена до края на 2023 г., слънчевата енергия продължава да заема важно място в енергийния пейзаж. Най-интересното е, че ако темпът на разширяване остане същият, може да се достигне впечатляващият праг от един терават на година до 2030 г. Това би било огромно постижение и стъпка към постигането на глобалните цели за намаляване на емисиите на въглероден диоксид.

Европейските страни изиграха значителна роля в този ръст. През 2022 г. Европа също добави значителни 46 гигавата нов фотоволтаичен капацитет, което съответства на приблизително 19,2 процента от световния прираст. Освен това, континентът има стабилно увеличение в производството на слънчева енергия от 2016 г. Нарастващият интерес към зелените технологии и националните ангажименти за борба с изменението на климата подкрепят този положителен тренд в Европа.

В сравнение, САЩ са инвестирали по-малко в разширяването на фотоволтаичните системи. В годините между 2016 и 2018 г., ръстът забави, но през 2020-те години отново набра скорост. През миналата година, САЩ инсталираха приблизително 20 гигавата нов слънчев капацитет, което представлява 12 процента от новоинсталирания фотоволтаичен капацитет в света. Със своята ангажираност и научни изследвания в областта на зелената енергия, САЩ остават важен играч в областта на слънчевата енергия след Китай, който доминира с 34 процента от новите инсталации.

Слънчевата енергия продължава да бъде ключов фактор в усилията по постигане на устойчиво и чисто енергийно бъдеще. Нейният растеж и разпространение по света ни насочват към по-зелена и по-устойчива енергийна система, която има потенциал да намали емисиите на въглероден диоксид и да ни отведе към постигането на целите за борба с изменението на климата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...