Европейските капиталови пазари се повишават умерено от сутринта

03.10.2016 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,22%, след като през петъчната търговия успя той да обърне първоначалната си негативната посока
Европейските капиталови пазари се повишават умерено от сутринта
Снимка: БГНЕС

Европейските фондови борси се оцветяват в зелено през първата октомврийска сесия на търговия благодарение на известна стабилизация на банковите акции и поскъпване на акциите на енергийните компании. Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,22%, след като през петъчната търговия успя той да обърне първоначалната си негативната посока, приключвайки с повишение от 0,1% благодарение на солиден отскок на акциите на Дойче банк. 

Информация на Франспрес, че германска банка и Министерството на правосъдието на САЩ са успели да постигнат споразумение за глоба в размер на “едва“ около 5,4 млрд. долара - далеч под първоначална глоба за цели 14 млрд. долара, доведе в петък до солиден отскок на акциите на Дойче банк с цели 16% от тяхно рекордно дъно около 9,90 евро към 11,70 евро. Акциите на големия немски кредитор, търгувани на Нюйоркската фондова борса, поскъпнаха с над 14% към 13,28 долара за една акция, което допринесе за позитивния финал на месец септември за основните американски фондови индекси. 

Въпреки че днес агенция ““Уолстрийт Джърнъл“ съобщи, че преговорите между Дойче банк и правосъдния департамент на САЩ продължават и все още не е постигнато споразумение относно точния размер на наложената глоба, общият банкови индекс Stoxx Europe 600 Banks се повишава с 0,29%. Днес обаче борсата във Франкфурт, където се търгуват акциите на Дойче банк, е в почивка с оглед официалното честване на Обединението на Германия, докато фючърсите на немският кредитор, търгувани на Уолстрийт, се понижават с 1,76% към 13,09 долара, парирайки малка част от 14%-ния петъчен ръст. 

Поскъпването на петролните цени с близо 1% пък се отразява позитивно на енергийния сектор, като общия индекс Stoxx Europe 600 Oil нараства с 0,95%. Акциите на холандската Royal Dutch Shell PLC се повишават с 2,66%, на френската Total SA - с 1,11% и на норвежката Subsea 7 SA - с 2,68%. Френският фондов индекс CAC40 се повишава с 0,23%, докато италианският MIB и испанският Ibex-35 се понижават с близо 0,3%, като инвеститорите в Европа изглежда игнорират очакваните окончателни резултати от проучването на агенция Markit, показващи известно ускоряване на промишлената бизнес активност в еврозоната през септември и те продължават да насочват вниманието си най-вече към новини, свързани с кризата около Дойче банк. 

По-солиден ръст от 1,2% бележи лондонския фондов индекс FTSE100 благодарение най-вече на нова обезценка на британската лира, което би трябвало да подкрепи експортно-ориентираните компании от Острова. Паундът падна с около 1% към тримесечно дъно от 1,2845 долара - недалеч от неговото 31-годишно дъно около 1,2798, ударено само няколко дни след изненадващия вот на британците на 23-ти юни за напускане на ЕС. Повод за подновения натиск, на който е подложена лирата стерлинг, е изненадващо остро изявление на британския премиер Терез Мей през уикенда, довело до засилване на опасенията за т.нар. “Hard Brexit“ - цялостно оттегляне на Великобритания от Европейския единен пазар. 

Тереза Мей отбеляза, че края на март 2017-а година нейното правителство ще стартира официално процеса по отделяне на страната от Европейския съюз. 

В същото време тя намекна, че предстоящите преговори по развода ще включват ясен и цялостен развод на Обединеното кралство с Европейския съюз.  Ние ще бъдем напълно независима суверенна държава - страна, която вече няма да е част от политически съюз с институции, надхвърлящи рамите на националните интереси, които да могат да погазват националните парламенти и съдилища, заяви британският премиер за Би Би Си. 

Тя допълни, че желае британските компании да имат “максимална свобода“ да оперират на единния европейски пазар, но не и в замяна на отказ на Великобритания от нейното право да ограничи имиграцията в страната. От спада на британската лира се възползват най-вече компании от Острова, които разчитат предимно на техни приходи и печалби зад граница. Днес акциите на Hikma Pharmaceuticals PLC нарастват с 1,93%, на Unilever PLC - с 1,25 и на Diageo PLC - с 1,63%. 

Подкрепа за доброто представяне на борсата в Лондон оказа и изненадващо силно прочуване на агенция Markit, според което промишлената активност в Обединеното кралство се е ускорила през септември до двегодишен връх, заличавайки напълно нейното драматично влошаване през юли - само месец след като британците подкрепиха Brexit.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...