Европейската комисия (ЕК) съживява стария си план за въвеждане на обща консолидирана данъчна основа, а целта е да се въведе общ стандарт как големите компании да изчисляват облагаемите си печалби в различните страни в ЕС. Във вторник ЕК публикува последния вариант на проекта си за прекратяване на избягването на данъци от големите компании, като смята, че той ефективно ще спре стратегиите за трансферно ценообразуване. Надеждата на ЕК е, че данъчните скандали през последните години (с Люксембург, Ирландия, Холандия и компании като Apple, Starbucks, Amazon и др.)
ще стимулират държавите в ЕС да приемат предложението ѝ, с което да се сложи край на досегашните неуспешни опити за приемане на обща консолидирана данъчна основа. Сред най-големите противници на подобен план бяха Великобритания и Ирландия, които се опасяват, че той отива твърде далеч в намаляването на националния контрол върху данъчните системи. България също по принцип е против хармонизирането на данъчната основа (това е начинът, по който се определя размерът на облаганите приходи на компаниите) в ЕС.
Предстои обсъждане на предложенията в Европейския парламент, преди да бъдат пренасочени към съвета на министрите за одобрение.
Според еврокомисаря за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси новият план съдържа важни различия спрямо стария вариант, което увеличава шансовете му за успех. "Много неща се случиха от 2011 г. насам. Слушахме и се поучавахме." ЕК посочва още, че страните в ЕС вече са приели редица мерки като доклади за дейността на мултинационалните компании, както и нов списък на ЕС с трети страни, които не спазват добрите стандарти за управление на данъците. В предложения план на ЕК има три основни инициативи.
Най-амбициозната част от плана на ЕК е общата консолидирана основа за корпоративния данък. Идеята е правилата във всички страни от ЕС за определяне на данъчната основа да се уеднаквят, което ще улесни бизнеса. Компаниите с оборот над 750 млн. евро на година, както и по-малките фирми, които желаят, ще могат да плащат всичките си данъци вече само в една страна от ЕС чрез системата One Stop Shop. След това системата ще преразпределя необходимите дялове към другите държави, където компанията оперира. Формулата, с която ще го прави, е на база активите, броя служители и продажбите, които компанията извършва в дадена страна от ЕС. Очакванията на ЕК са, че така времето, отделено за счетоводство, ще намалее с 8%, а за създаване на дъщерна компания – с 67%.
ЕК се надява още, че общите правила ще премахнат вратичките в сегашните данъчни рамки, които позволяват агресивно данъчно планиране. ЕК иска също така да намали "вредната данъчна конкуренция" в съюза. Според Брюксел общата основа ще вдигне инвестициите в ЕС с до 3.4% и икономическия растеж с до 1.2%. Европейската комисия ще се опита да стимулира и иновациите с данъчни отстъпки. Компаниите, които инвестират в развойна дейност, ще имат право да не плащат данъци върху вложените в проучванията средства, като ще могат да си приспадат и допълнителен процент от разходите за този тип активност.
Общата консолидирана основа на корпоративния данък ще бъде задължителна за всички компании с глобални приходи от над 750 млн. евро на година, а компаниите с приходи под този праг ще имат избор дали да преминат към нея. Предвижда се първо да се приеме обща данъчна основа в ЕС, а след това и консолидирана.