До четири години в Китай енергията, която се добива от светлината на слънцето, ще стане толкова евтина, колкото и тази, добивана с помощта на въглища, пише Good.is, цитирани от iNews.bg.
В някои региони на Австралия токът, произведен с помощта на соларни панели, вече е толкова евтин, колкото и този, добит от въглища.
Преди две години в САЩ компанията FirstSolar обяви, че е създала соларен панел, чието производство струва само долар за един ват. Според доклад на консултантите от Ernst & Young до 2013 година това постижение изобщо няма да прави впечатление.
Производството на енергия от слънчева светлина става все по-евтино. Специалисти и експерти се надпреварват да прогнозират кога то ще изравни производството на ток от въглища в световен мащаб. Засега твърда прогноза не може да бъде дадена, най-малкото заради редица неподлежащи на контрол фактори - размерът на държавните субсидии в различните страни по света, интензитетът и продължителността на слънчевото греене за различните държави, съчетани с икономическото им развитие и т.н.
Съгласно доклада на Ernst & Young соларните модули представляват 40% от стойността на строежа на големите фотоволтаични централи. В най-големите централи процентът е дори по-висок от 50 на сто.
Поевтиняването на производството на ток от слънчева енергия поставя и друг въпрос пред производителите - как да продължат да печелят от бизнеса си? В Австралия една компания от бранша вече обяви, че ще изнесе част от производството си в Китай в търсене на по-евтина работна ръка.
Най-ефективният начин за печалба обаче е технологичното съкращаване за производството на соларни панели. Американската компания 1366 Technologies използва практика, чрез която се правят отделните елементи на соларния модул и по този начин се пести използването на силикон. А силиконът все още е твърде скъпа суровина за производството на панели, признават от бранша.