Египет поиска 4,8 милиарда долара финансов заем от Международния валутен фонд (МВФ), за да се справи с трудностите пред икономиката си, съобщава „Би Би Си“.
Искането е било отправено по време на разговори на високо ниво в Кайро между президента на страната Мохамед Мурси и Кристин Лагард, директорът на МВФ. Самата Лагард е уверила, че МВФ ще реагира гъвкаво на искането, провокирано от бюджетните дефицити в страната. Намаленият туристически поток, който е повратен за египетската икономика, както и по-слабите чуждестранни инвестиции са дестабилизирали икономическото положение.
Чуждестранната финансова помощ по думите на експертите ще попречи и на един сценарий, включващ девалвация на египетската валута. Прогнозите сочат, че бюджетният дефицит на страната за фискалната 2012-2013 година ще възлиза на 7,9% от БВП. Вътрешният дълг на страната пък гравитира около 193 милиарда долара, докато външният е 33,8 милиарда.
Преговорите между двете страни се водят доста дълго, но от МВФ желаеха постигането на широка публична подкрепа спрямо мярката, преди да бъде въведена.
Премиерът на Египет – Хамди Кандил, очаква заемът да е за период от 5 години с евентуално удължаване от 39 месеца и лихва от 1,1%.
По думите на Лагард световната финансова институция е „силно впечатлена“ от стратегията на правителството.
Финансовият министър Мумтаз ал-Саид добави, че държавата ще поиска и помощ в размер на 500 милиона долара от САЩ, който също да подкрепи бюджета.
По-рано през месец август Саудитска Арабия вля 1,5 милиарда долара директно в Египет, като освен това одобри стабилизиращ проект на стойност 430 милиона долара. Към това се причисляват и 750 милиона долара кредит, свързан с вноса на петрол. От Катар също обещаха да подпомогнат страната като вложат 2 милиарда долара в Египетската централна банка.