Една четвърт от европейците са имали психични проблеми поне веднъж в живота си

19.02.2009 | 17:12
по статията работи: Лили Бончева
Европейският парламент прие доклад по собствена инициатива относно насърчаването на психичното здраве
Една четвърт от европейците са имали психични проблеми поне веднъж в живота си

Европейският парламент прие днес доклад по собствена инициатива относно насърчаването на психичното здраве. Текстът призовава Европейската комисия да предприеме специфични действия и политики за предотвратяването, ранното откриване и лечение на психичните нарушения, особено сред уязвимите групи, като младежи, възрастни хора, жени и имигранти. Тези действия трябва също да подпомогнат тяхното интегриране в образователната система и на пазара на труда.

Докладът на евродепутата Евангелия Цампаци (ПЕС, Гърция) подчертава важността от разбиране на проблемите, свързани с психичното здраве, както и необходимостта да се инвестира в тази област, след като една четвърт от европейските граждани са имали подобни проблеми поне веднъж в живота си.

Предотвратяване на депресията и самоубийствата е една от главните теми в доклада, заедно с насърчаването на психичното здраве чрез интердисциплинарен подход, който да свързва психичното здраве с правото на равноправен и адекватен достъп до образование, обучение и заетост, като част от социалното включване на хората с психични проблеми, съобщава пресцентърът на Европарламента.

Уязвимите групи са приоритет

Текстът предлага специфични действия и политики за предотвратяването, ранното откриване и лечение на психичните нарушения. Те трябва да се основават на мерки за социална интеграция в подкрепа на уязвимите и маргинализираните групи, като непълнолетни, безработни, имигранти, (бивши) затворници и инвалиди.

Докладът обръща също така сериозно внимание на младежите, като призовава за прилагане на интердисциплинарни програми за предотвратяване на самоубийствата чрез намаляване на рисковите фактори, като например лесния достъп до лекарства, наркотици и злоупотребата с алкохол.

По отношение на благоденствието на хората, страдащи от психични проблеми, депутатите настояват те да бъдат реинтегрирани на пазара на труда и в образователната система.

Насърчаване на научните изследвания върху свързаните с възрастта психични заболявания

Сред исканията на членовете на ЕП фигурира и насърчаването на научните изследвания за превенцията на дегенеративните нарушения на нервната система и други свързани с възрастта психични заболявания. Те настояват също така за разграничаване на болестта Алцхаймер и сродните й дегенеративни нарушения на нервната система от останалите форми на психични заболявания.

За да се подобри качеството на живот на възрастните хора, депутатите предлагат да се стимулира тяхното активно участие в социалния живот, както и разработването на гъвкави схеми за пенсиониране.

Членовете на ЕП смятат, че финансирането на научноизследователската дейност в областта на психичното здраве и благоденствие може да бъде осъществено чрез 7-ма рамкова програма, както и чрез Европейския социален фонд и Европейския фонд за регионално развитие.

По-добро сътрудничество и комуникация в здравеопазването


Депутатите искат "по-добро сътрудничество и комуникация" между специалистите по първични здравни грижи и специалистите по психични грижи, с цел по-ефективно третиране на проблемите и прилагане на "холистичен подход", отчитащ цялостния физически и психичен профил на пациентите.

Докладът призовава също така Комисията да изисква от предприятията и публичните власти да публикуват годишни доклади за своите действия относно психичното здраве на техните служители, както и относно условията на труд, които могат да благоприятстват появата на психични нарушения, по-специално по отношение на жените.

Допълнителна информация за психичните проблеми в Европа

Една четвърт от гражданите в Европа са имали психични проблеми поне веднъж в живота си, като дегенеративните нарушения на нервната система стават все по-често явление поради застаряването на населението.

В ЕС всяка година се отчитат около 59 000 самоубийства, 90% от които се дължат на психични нарушения като депресия.

Депресията засяга една шеста от жените в Европа и се счита, че до 2020 г. ще представлява най-често срещаното заболяване в развития свят и втората по честота причина за инвалидност.

Финансовото бреме в резултат от психичните заболявания се изчислява между 3% и 4% от БВП на държавите членки, а разходите, произтичащи от психичните нарушения в ЕС, достигнаха 436 млрд. евро през 2006 г.

През 2008 г. беше учреден Европейският пакт за психично здраве и благоденствие, който цели гарантирането на висококачествена социална защита и идентифицира действия за подобряване на психичното здраве на населението в рамките на интердисциплинарна стратегия, включваща не само сектора на здравеопазването, но и сферите на образованието и заетостта. Една от целите на настоящия доклад е да подкрепи практическото приложение на пакта.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...