ЕС се съгласи да приеме исканията на чешкия президент Вацлав Клаус и пътят пред Договора от Лисабон вече е открит. Това заяви на пресконференция късно снощи шведският премиер Фредрик Рейнфелд, чиято държава е ротационен председател на общността.
Припомняме ви, че Чехия поиска изключване от Хартата за фундаменталните права от Договора от Лисабон. Това щеше да представлява сериозен проблем, тъй като изискваше повторна ратификация от всички членове на ЕС. В крайна сметка обаче лидерите на ЕС постигнаха съгласие по време на заседанието си в Брюксел Чехия да получи същите изключения като Полша и Великобритания от т.нар. „Протокол 30" в Хартата за фундаменталните права на договора.
Вацлав Клаус упорито отказваше да подпише документа заради закони, приети от правителството на Чехословакия по време на Втората световна война. Заради тях 2.6 млн. етнически германци са депортирани от страната след края на войната. С Хартата за фундаменталните права, обаче, тези етнически германци и наследниците им могат да търсят наследственото си право върху имотите си на територията на Чехия и Словакия.
Въпреки че претенциите на Чехия вече са удовлетворени, Договорът от Лисабон може да влезе в сила най-рано през декември. Група чешки сенатори сезираха Конституционния съд относно това дали документът е съвместим с Конституцията на страната. Съдиите ще се произнесат по това дело най-рано на 3 ноември, а след това и самият президент Вацлав Клаус ще трябва да подпише ратификацията на договора.