Едрият бизнес: Заплащането за стажантите да не е задължително

23.07.2012 | 16:08
по статията работи: Петя Бързилска
Според КРИБ това ще намали склонността на работодателите да наемат млади хора
Едрият бизнес: Заплащането за стажантите да не е задължително
Снимка: Sxc.hu

Ако се въведе задължително заплащане при стажуване, това би понижило склонността на компаниите да наемат стажанти. Това се казва в позиция на Комитета по човешки ресурси на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) относно предложенията за законодателни промени за насърчаване на младежката безработица. Позицията на КРИБ е изпратена до работната група към координационното звено на Националната инициатива „Работа за младите хора в България“, съобщиха от Конфедерацията.

Работодателите настояват за цялостно регламентиране на стажантските договори в Кодекса на труда, промени в настоящата уредба и данъчни облекчения за работодателите, които наемат млади хора.

Според КРИБ задължителното заплащане ще понижи възможността на младите хора да придобият практически умения в началото на кариерата им, тъй като работодателите няма да са толкова съгласни с идеята за назначаването им.

От Конфедерацията изтъкват значението на образованието. „Най-добрата политика за повишаване на младежката заетост е повишаване на качеството на образованието и „произвеждане“ на специалисти с желание и търсените.. компетенции, които биха отговорили на бизнес потребностите“, се казва в позицията на КРИБ. Работодателите настояват за преработване на процедурите по ОП „Развитие на човешките ресурси“ и намаляване на документите за кандидатстване и отчитане.

Същевременно според КРИБ следва да бъде изградена работеща система за студентско кредитиране, при ниски лихви и гарантирана заетост.

По проблемите за младежката безработица КРИБ обръщат внимание на това, че България е държавата с най-висок дял на младите хора, които нито работят, нито учат – 21,8% при средно 12,8% за Европейския съюз. Същевременно, когато стажуването е без възнаграждение за стажанта, то е насочено преимуществено към обучението и не толкова към използването му за извършване на основната икономическа дейност на фирмата, се казва в обосновката на позицията на КРИБ.

Припомняме, че в края на миналия месец от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) заявиха, че стажовете предлагани от бизнеса трябва да се заплащат, а в момента голяма част от тях не са платени.

От друга страна във връзка със сътрудничеството между институциите на 9 юли тази година беше подписано споразумение между министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов и министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов за обмен на информация между двете министерства като мярка срещу младежката безработица.

Същевременно днес стана ясно, че по програма “Старт на кариерата” 850 висшисти на възраст до 29 години, ще имат възможност в рамките на 9 месеца да придобият трудов стаж и опит по специалността си в държавната администрация.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...