Експерти: БНБ избърза с оценките и присъдите за КТБ

15.07.2014 | 12:24
по статията работи: Христомира Бочкова
Когато една банка изпадне в тежко положение,задължение на акционерите е да попълнят капиталовата дупка, смята Каролев
Експерти: БНБ избърза с оценките и присъдите за КТБ

Прибързаните присъдите по адрес на Корпоративна търговска банка, които Българската народна банка (БНБ) направи, са прибързани. Срокът, в който те бяха оповестени, няма как да бъде достатъчен, за да се обхване цялата документация на поставената под надзор финансова институция. Такива бяха коментарите на финансистът Владимир Каролев и бившият посланик на България в Москва Илиян Василев в интервю пред Нова телевизия.

Според бившият дипломатически представител, прокуратурата играе далеч по-голяма роля от БНБ по казуса с КТБ. Осезаемият натиск, който е упражнила върху управителните органи на централната банка, в последствие е превърнал позицията на БНБ от такава на обективен модератор по казуса в страна по делото с обявяването на резултатите от одита, смята Василев.

„Институциите, които трябва да решават проблема, стават част от него. И прокуратурата, и БНБ загубиха височина. Централната банка работи с най-важния капитал – доверието, че справедливо отсъжда и регулира този сектор. Не виждам как те ще си върнат това доверие в обозрима перспектива”, коментира Илиян Василев.

Парите във Фонда за гарантиране на депозитите не са на данъкоплатците, а на банките, уточни Владимир Каролев.

„Аз съм абсолютно против сметката да бъде платена от данъкоплатците. Не виждам причина КТБ да бъде отворена на 21 юли. Смятам, че трябва да бъде продължен мандатът на одиторите, за да се оцени капиталовата дупка",сподели финансистът.

Илиян Василев обвини централната банка в непрофесионално поведение. Още преди доклада на одиторите нейните представители започнали да дават присъди, боравейки с понятия с определено съдържание „неплатежоспособност”, „несъстоятелност”.

По думите на Василев в БНБ са „несвободни”. Той припомни, че целият процес е точно разписан в законите, в него БНБ няма роля, а такава има съдът.

„Не съм изобщо убеден, че има нужда някой да спасява банката”, каза също Василев.

Според финансистът Каролев, когато една банка изпадне в тежко положение, задължение на акционерите е да попълнят капиталовата дупка.

„С помощта на одиторите, БНБ трябва да оцени каква е капиталовата дупка и да каже - за да продължи банката да действа, трябва да има допълнителен капитал. И вече ако не се запълни тази дупка, БНБ ще има основание да се намеси, за да спаси парите на вложителите", категоричен бе Каролев.

По негово мнение, централната банка е избързала.

„Не мога да твърдя, че има зависимост, но може да има уплаха. Не мисля, че трябва да даваме крайни оценки”, заключи финансистът. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...