Експерти: Българската икономика се нуждае от малкия и средния бизнес

08.05.2012 | 14:35
по статията работи: Петя Бързилска
Трябва да се осигури достъп до международни пазари и да се премахнат пречките пред компаниите
Експерти: Българската икономика се нуждае от малкия и средния бизнес

Икономиката на България се нуждае от малкия и средния бизнес и държавата трябва да премахне пречките пред тези предприятия. Това смятат Кънчо Стойчев от Съюз „Произведено в България” и Стилиян Вътев, главен изпълнителен директор на ОББ.

По време на неформална среща експертите и медиите обсъждаха проблемите пред българското производство и възможните механизми за неговото подпомагане и защита.

По време на срещата се изказа тезата, че малките и средните предприятия са едни от най-силно засегнатите от глобалната икономическа криза. В същото време световният опит показва, че устойчиво обществено развитие се наблюдава само в страни със силен малък и среден бизнес. Малките и средните предприятия са тези, които разкриват нови работни места, докато големите компании инвестират в иновативни технологии и съкращават персонала, казаха експертите.

Малкият и средният бизнес е основа на икономиките на редица европейски страни, като Франция, Германия и др. Затова и през последните един два месеца в Европейския съюз се подемат редица инициативи за намаляване на бюрокрацията, улесняване на достъпа до финансови инструменти и нови пазари за малките и средните предприятия.

В България обаче бюрокрацията се увеличава, смятат специалистите. Същевременно българският бизнес няма почти никакъв достъп до външни парични и капиталови пазари.

В България възможностите пред малките и средните предприятия остават ограничени. "За жалост, често се налагат и монополно неравноправни отношения към местните производители и доставчици", заяви Кънчо Стойчев. "Потребителите, от своя страна, остават верни на родното производство и биха купували български стоки, но достъпът до тях става все по-ограничен. По последни данни около 70% от българите предпочитат именно българските стоки“, допълни Стойчев.

Според Стилиян Вътев не на последно място огромният кризисен шок, високата кредитна и фирмена задлъжнялост, както на бизнеса, така и на населението, са повлияли изключително депресивно върху постепенното възстановяване на дребното и средното предприемачество. Негативно влияние има и върху инвестициите в нови проекти и разширяване на бизнеса, както и на потреблението като цяло. Той обърна внимание на това, че към момента банковият сектор в България е изключително ликвиден и разполага със свободни ресурси, но липсват проекти и активността на бизнеса е ниска.

Изводите, до които стихнага експертите по време на срещата, са, че държавата трябва да насърчава растежа и заетостта, като се премахнат пречките пред дребния и средния бизнес. Също така трябва да се осигури достъп до международните пазари е особено важно, така че малките и средните предприятия да могат да се възползват ефективно от възможностите, които новите пазари по света предлагат.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...