Експерти: Не бързайте с взимането на потребителски кредит

01.08.2012 | 13:09
по статията работи: Петър Чернев
Ръстът на лошите кредити се дължи на покачването на фирмените заеми, обясняват от Асоциацията на колекторските агенции в България
Експерти: Не бързайте с взимането на потребителски кредит
Снимка: Булфото

Продължава тенденцията в натрупването на задължения по потребителските кредити – при 25% през май този тип дългове са нараснали с допълнителни 3% през юни, което в рамките на месец представлява сериозен ръст. Това става ясно от информацията на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ).

Потребителските кредити имат сериозно оскъпяване и често подлагат финансовата стабилност на дадено домакинство на риск. Специалистите от АКАБГ съветват прибягването до такъв тип задължение да става само след внимателно обмисляне на всички плюсове и минуси.

Причината за нарастващите задължения по потребителски заеми в конкретния случай се дължи на решението на хората да предприемат сезонни дейности като ремонти. Все още има и случаи на изтегляне на потребителски кредит за лятна почивка.

„Не са малко хората, които решават да прибегнат до външно финансиране, само за да отидат на море”, посочва председателят на АКАБГ Райна Миткова-Тодорова. Тя допълва: "Това обаче е напълно неразумен ход. На практика повечето хора, които в момента нямат възможността да си позволят почивката, която желаят, няма да имат по-добро финансово положение и след месец, но вече ще имат дълг, при това с бързо натрупващи се лихви. Затова е по-добре да избягваме разходи, които не са по силите ни, и да се съобразяваме с финансовото си състояние в момента”.

По отношение на междуфирмената задлъжнялост се наблюдава не толкова позитивна тенденция. Ръстът на лошите кредити се дължи именно на покачването на фирмените заеми. Една от причините напоследък е покачването на цените на горивата. Все повече компании изпитват затруднения и правят опити за преструктуриране на дейността си. Онези, чиято дейност е тясно свързана с потреблението на гориво, все по-често съкращават персонала си, за да се справят с разходите, като обикновено това са малки и средни предприятия, посочват от АКАБГ.

От асоциацията съветват собствениците на малък и среден бизнес да следят много внимателно всички приходи и разходи и добре да премислят за кое задължително трябва да се харчи и от кое може да се спести.

Според последните данните на БНБ заемите с просрочие над 90 дни (известни като лоши кредити) към 30 юни са с дял 16,86% от общо отпуснатите кредити от банките. Това е с повече от 0,5 процентни пункта над нивото им през март, което възлизаше на 16,21%.

Ако от сметката се извадят направените провизии от банките заради нередовно обслужваните заеми, лошите кредити падат до 11,28%, отчита в. "Труд". 

Въпреки увеличението в проценти в последно време ситуацията с лошите кредити отчита известно подобрение. Доказателството е, че през второто тримесечие на годината банките са намалили разходите си за провизии спрямо периода януари - март с 83 млн. лв. до 542 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....