Експерти възраждат идеята за АЕЦ "Белене"

03.06.2015 | 14:25
по статията работи: econ.bg
Политици и енергетици се обединиха около важността на ядрената енергетика у нас
Експерти възраждат идеята за АЕЦ "Белене"
Снимка: Econ.bg

В България се търси вариант за по-бързо започване на реално строителство на нова ядрена мощност. Това стана ясно от изказванията на част от участниците на международната конференция "Българската ядрена енергетик – национална, регионална и световна енергийна сигурност”, организирана от "Булатом”. Макар и никой да не го спомена конкретно, от отделните изказвания стана ясно, че се търси вариант за реализация на проекта АЕЦ "Белене”. Който, макар и спрян, е реално в доста напреднал стадий и може да се реализира най-бързо.

От една страна зам.-председателят на парламента Кирил Цочев обяви, че скоро партията, която представлява той – АБВ, ще внесе в Министерски съвет предложение приемане на документ, който ясно да зададе посоката на развитие на българската ядрена енергетика. Това касае както удължаването на живота на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй”, което тече в момента, така и изграждането на нови ядрени мощности.

По-конкретно идеята е да се строят реактори от трето поколение чрез използването на съществуващите у нас ядрени площадки. Макар и Цочев да не го каза конкретно, става ясно, че се има предвид строителството както на АЕЦ "Белене”, чиято площадка е лицензирана, както и на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй”. Освен това в документа трябва да бъде записана и ясната визия за развитие на атомната енергетика у нас не само чрез изграждането и оперирането на централи, но и чрез подготовката на специалисти в този сектор.

Документът може да стане част от новата енергийна стратегия на България, а може да бъде приет и под формата на отделна стратегия, касаеща ядрената енергетика, обясни Цочев. Той е убеден, че страната ни има нужда от такава ясна визия за бъдещето на сектора, която може да обхваща по-дълъг период до 2030 г. или дори до 2050 г. "Много страни вече имат своите ядрени стратегии. Ние – не. В един момент ще имаме нужда от нови атомни блокове и е добре да ги имаме”, категоричен бе Цочев.

Че изграждането на АЕЦ "Белене” ще стане много по-бързо и лесно от който и да било друг проект стана ясно и от думите на председателя на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Лъчезар Костов. Той обясни, че строежът на една нова централа не може да отнеме по-малко от 20 години. Ако обаче страната има готов проект, този срок може да бъде намален до 7-8 години. Още по-бързо изграждането на ядрена мощност може да стане факт, ако е налице и лицензирана площадка. А "Белене” е точно такава. Поради тази причина там може да се изгради блок и той да заработи в рамките и на 5 години, стана ясно от думите на Костов.

Още по темата четете на iNews.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...