Експерти с проектозакон за отпадането на банковата тайна

07.05.2015 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Според текста, внесен в парламента, това ще се отнася за финансови институции с отнет лиценз
Експерти с проектозакон за отпадането на банковата тайна
Снимка: Thinkstock/Guliver

Независимият депутат Велизар Енчев е внесъл в Народното събрание (НС) проектозакон за отмяна на банковата и търговската тайна в цялостната дейност на банки с отнет лиценз. Проектът е изготвен от инициативен комитет от експерти и представители на извънпарламентарни политически сили, на които Енчев е представител.

Авторите на законовия текст са на мнение, че само по този начин може да се гарантира прозрачността при финансови кризи и конкретно при финансови институции с отнет лиценз.

Според проекта трябва да бъде отменена банковата тайна, особено по отношение на авоарите и операциите по сметките и влоговете, както и получените кредити от клиенти на въпросната банка. Заедно с това се предвижда предоставянето на публична информация за всички извършени цесии и прихващания, техният размер и органът, който ги е разрешил.

Ако законопроектът бъде приет ще трябва да бъде представен и списък на всички юридически лица, в чието управление банката участва или има дялово участие през предходните десет години преди отнемането на лиценза.

Заедно с това Велизар Енчев и колегите му искат финансови институции с отнет лиценз да публикуват в интернет информация за вътрешни и външни одити, финансови проверки и пълните доклади по тях. Те предлагат това да се отнася и за информация за имотното състояние на членовете на ръководството на банката с отнет лиценз и техните семейства.

"Използвани са милиарди лева публични средства за компенсиране на вложителите в една единствена банка - КТБ; девет месеца нито един "компетентен орган" не може да каже какво е истинското финансово състояние на банката; продължава да е неясна собствеността и финансовото състояние на предприятия от национално значение, свързани с КТБ; БНБ, ДАНС, Министерство на финансите, КФН и останалите отговорни институции са бездействали или целенасочено са нарушавали закона; КТБ беше облагодетелствана от поредица правителства, които целенасочено предоставяха държавни пари за лично ползване на ръководството на КТБ", са посочените аргументи за внасянето на проектозакона, цитирани от БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...