Ръстът на депозитите в банките през последните години не идва от спестявания, които се дължат на насищане на потреблението на домакинствата, а на отказ от започване на частен бизнес. Това мнение изрази Стати Статиев от Управителния съвет (УС) на Българската народна банка (БНБ) по време на конференция за застрахователния и осигурителния пазар.
„Отрезвяването на бизнеса е нормален процес. Мина времето, в което всеки българин имаше фирма на негово име. Големите играчи изтласкаха малките от пазара. В момента от около 900 хил. фирми, регистрирани по БУЛСТАТ, активни са едва 300 хиляди", заяви Статиев.
Инфлацията към момента е пет пъти по-висока в сравнение с 1990 г. Икономическият потенциал се е увеличил със 118% за същия период. В същото време обаче реалните доходи на домакинствата са намалели наполовина. Парадоксално е, че нетният ни износ във времена на криза е положителен - 1991, 1994 г, 1996 г. Това се дължи на факта, че износът е по-консервативен от вноса и не се свива така рязко, обясни Статиев.
През 2009 г. 52% от доходите на хората идват от заплата. Делът на доходите от домашно стопанство, или така наречената „бурканна икономика" е намалял от 20% през 2003 г. до едва 3% през 2009 г. „Основният буфер по време на криза - зимнината, го няма", заяви експертът.
За да се върнем на икономическите нива от 2008 г. ще ни трябват още 2-3 г., каквито и политики да правим, прогнозира Статиев. Темпът на растеж на инвестициите ще зависи от темпа на растеж на БВП. „Нашата икономика е „джобна" - чуждите инвестиции, които се наливат в нея, са джобни пари за европейската икономика", заяви експертът.