Експерт: Търговците на горива не са виновни за цените

25.02.2012 | 12:17
по статията работи: Ралица Стоянова
Петролният пазар се диктува от страхове за война, смята председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев
Експерт: Търговците на горива не са виновни за цените
Снимка: Sxc.hu

"Търговците на горива не са виновни за цените. Не може да се стачкува срещу заплахата от война в Иран и затова хората търсят нещо видимо и осезаемо". Това заяви председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев по повод предстоящите протести срещу високите цени на горивата.

Цените на горивата са такива благодарение на два фактора, обясни той. Основният аргумент, който вдига цените нагоре, е паниката на пазарите от евентуален конфликт в Иран. Високият курс на долара също оказва влияние върху цените на суровия петрол в момента, макар и по-малко като относителна тежест. През последните 12 месеца петролният пазар се диктува не толкова от реални кризи, каквато беше тази в Либия, а от страхове за война в тази или в онази точка на света.

Другото, което се питат потребителите е защо, ако нещо се случи в Иран, поскъпва руският петрол, какъвто ние потребяваме в България. Това е една борсова суровина. Тръгне ли нагоре петролът някъде по света, независимо къде, тръгва нагоре петролът навсякъде в света. "Ние търпим несгодите по същия начин, по който това се случва за холандци, италианци и т.н", коментира Андрей Делчев, цитиран от БГНЕС.

Докато трае конкретна криза или заплаха от такава криза, цените или растат или се задържат на едно високо равнище и след това много често падат бързо. В Иран все още нищо не се е случило или може би нищо няма да се случи, но дрънкането на оръжия само по себе си създаде страхове", обясни той.

Когато исканията на гражданските организации са насочени просто към търговците, те не са адресирани там, където трябва. Видя се от методиката за ценообразуване, която "Лукойл" показа, че търговците на дребно, към които е насочено общественото недоволство, са краят на една верига, която има много малко отношение към определянето на цените. Почти същото е положението с рафинерията, до колкото тя е поставена в една конкурентна среда и не може да определя монополни цени на горивата, защото веднага започва внос от съседни държави.

Андрей Делчев отказа да коментира какви ценови равнища могат да достигнат горивата. Той заяви, чеКЗК е поискала от газовата асоциация да не коментира ценова информация и да не създава ценови очаквания. Според него, ако през намаляване на данъците, трябва да се намалява цената на горивата, това вероятно ще трябва да стане за целия ЕС, а не само за Българи. 



Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 04.12   1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество. 1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера. 1808 г....