Експортът осигурява 40 000 работни места за тази година у нас

02.10.2015 | 12:00
по статията работи: Десислава Маданска
Най-рискови са икономиките на Франция и Италия, смята Лъчезар Богданов
Експортът осигурява 40 000 работни места за тази година у нас
Снимка: Thinkstock/Guliver

От началото на годината се наблюдават няколко обнадеждаващи тенденции. Световната икономика въпреки забавянето в Китай расте с темпове над 3% на година. Европейската икономика също регистрира ръст и възстановяването продължава, макар и с доста по-бавни темпове. В крайна сметка се оказа че българската икономика може да премине през шоковете, които изживяхме миналата година, и относително добре да се справи. Това заяви икономистът и управляващ съдружник в “Индъстри уоч” Лъчезар Богданов.

По думите му за последните 12 месеца се виждат над 30 000 нови работни места и ръст на икономиката над 2% за първите две тримесечия. Шесто поредно тримесечие има увеличаване на инвестициите в основен капитал, а чуждите инвестиции нарастват с около 5% на годишна основа. Всички тези тенденции показват, че ефектът от шока ще бъде доста по-слаб. Експортът е нараснал с доста по-бързи темпове от очакваното през първата половина на годината - и не само износът на стоки, бизнес услугите, аутсорсингът, IT секторът също увеличават експорта си с над 20% за полугодието. По-бързото усвояване на еврофондовете също е допринесло за повече добавена стойност в страната.

Според Богданов е съвсем реалистично растежът на икономиката през тази година ще е около и над 2%.

Той отбеляза, че няма видими сигнали тенденциите, които протичат от началото на годината, да се обръщат. Няма и видими шокове. Икономиката се възползва и от т. нар. дивидент на евтиния петрол, а прогнозите дълго игнорираха спада на цените на петрола. Засега има всички индикации, че трендовете от началото на годината ще се запазят през следващите няколко тримесечия, което означава добавяне на годишна основа на 30 000-40 000 работни места, намаляване на безработицата, по-висок ръст на експорта от очакваното. Всичко това ще доведе до малко по-голям от очаквания ръст на икономиката.

Според него растежът на икономиката ни ще е по-висок от средния за Европа, като европейската икономика ще расте с темпове от 1,4-1,5% тази година.

До средата на тази година страните от Централна Европа са водещи - Полша, Чехия, Словакия, Румъния и Ирландия също, балтийските републики се възстановяват по-бързо от България. Всъщност най-рискови за мен са икономиките на Франция и Италия, посочи Богданов.

По думите му в момента основните двигатели на икономиката ни са два. Единият е усвояването на еврофондовете. Това е вливане на чужд ресурс в икономиката, което се превръща в заетост и инвестиции. Другата група двигатели са свързани с реално увеличаване на производителността и конкурентоспособността. В страната ни това са експортно ориентираните производства - преработващата индустрия и услугите, свързани с производство на IT продукти, и с аутсорсинг на бизнес процеси и услуги. Тези три сектора в последните две години създават 80% от новите работни места.

„Ако правителството има воля да задържи тази тенденция за по-малък от заложения дефицит, ще се ускори приближаването към балансиран бюджет, което бяхме отложили за много по-напред във времето. Бихме могли да слезем до дефицит 1% от брутния продукт още догодина, ако запазим тенденцията от тази. Ако, разбира се, правителството не се поддаде на популистки натиск за по-големи разходи“, посочва икономистът пред „24 часа“.

Според него проблемът е, че когато се очертае по-добро изпълнение на приходите, веднага се появява политически натиск и разходите да бъдат увеличени. Знаем кои са на опашката за това. Образованието е видим сектор, който очаква по-голям дял от БВП, здравеопазването непрекъснато създава натиск за допълнителни разходи. Има и други сектори, които ще оказват натиск - отбраната, съдебната власт. Освен това бюджетът трябва да е подготвен за всякакви непредвидени обстоятелства.

„Ние нямаме буфери, които в достатъчна степен да поемат някакъв шок от външната среда. Типичен пример е кризата с бежанците - засега тя не влияе на фиска, но би могла“, отчете Богданов. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...