При опит за неправомерно ползване на данъчен кредит от дружество, занимаващо се с покупко-продажба на недвижими имоти, данъчните във Варна извършват проверка на фирмата, която по късно преминава в ревизия. При започване на ревизията служителите на дружеството отказват да съдействат на данъчните инспектори, като укриват документи и възпрепятстват достъпа до компютърните системи, съдържащи информация за счетоводната и търговска дейност на дружеството. Със съдействието на служители на прокуратурата, инспекторите от приходната агенция изземат счетоводната документации и компютърни конфигурации и още в началото на ревизията се натъкват на груби нарушения на данъчното законодателство. Поради големия обем на информацията, над 8 500 печатни страници, инспекторите извършват обработка на данните с електронна ревизия, което им позволява за кратък период от време да структурират информацията и изготвят извадки с цел точен анализ.
В хода на електронната ревизия данъчните установяват, че ревизираното лице е извършвало преводи в няколко банки в други европейски страни, в големи размери, без да има основание за тях. При електронната обработка на данните са установени още: неправилно определяне на стойността на придобитите недвижими имоти на дружеството; неправилно определяне на стойността на сделките между свързани лица; неначислени лихви по отпуснати заеми между свързани и несвързани лица и други груби нарушения на данъчното законодателство, които водят до неправилно определяне на финансовите резултати. По този начин дружеството е укрило през 2007 и 2009 година близо 2 600 000 лева ДДС, а укритият корпоративен данък възлиза на 9 400 000 лева.
„ Още при започване на ревизията съм разпоредила да се наложат предварителни обезпечителни мерки, като служителите ни са запорирали всички банкови сметки на дружеството, а така също е наложен запор и на цялата недвижима собственост на дружеството, в това число парцели за извършване на строителна дейност по цялото Северно и Южно Черноморие. Ако след изтичането на предвидения в закона срок, дружеството не започне доброволно да внася дължимите на държавата данъци, преминаваме към разпродажба на имуществото и усвояване на наличните суми по банковите сметки. Случаят сме го предали на прокуратурата, за да бъде търсена и наказателна отговорност за извършените данъчни престъпления", заяви директорът на дирекция „Средни данъкоплатци и осигурители” Милена Колева.