Въпросните 4,222 млрд. лв. от доклада на одиторите на Корпоративна търговска банка (КТБ) не са реални липси, а необходима обезценка. Това коментира в ефира на БНТ финансистът Емил Хърсев. Той обясни, че тези средства не липсват напълно от финансовата институция, а че в нейния баланс е записана една тяхна стойност, а на практика тя е по-ниска.
По отношение на констатираното от одиторите обезпечение на кредитите в КТБ в размер на 13%, Хърсев коментира, че ако това е вярно, мястото на доклада за банката е право в прокуратурата. „Както преди обаче се говореше, че има изнасяни пари с чували от КТБ, а после се оказа, че това не е вярно, така може и одиторите да не са разгледали всички досиета за обезпечения“, допълва той.
„При тези числа от одита на КТБ няма шанс за оздравяване на банката, но все пак това е само преценката на одиторите“, казва Емил Хърсев. Той припомни, че според изнесената през август информация за състоянието на банката, която прогнозираше загуби от 2 млрд. лв., не е имало съмнение, че финансовата институция може да бъде оздравена.
По-рано през деня БНБ публикува доклада за финансовото състояние на КТБ, но не даде решение за финансовата институция. От Централната банка обявиха, че такова могат да вземат депутатите от 43-тото Народно събрание. От Управителния съвет на БНБ обаче не отричат изходът от кризата с КТБ да бъде в оздравяването или преструктурирането на банката.
Според данните на одиторските фирми „Ърнст енд Янг одит“ ООД, „Делойт България“ ООД и „АФА“ ООД е необходима обезценката на активи на банката в размер на 4,222 млрд. лв. В данните се посочва, че към 30 септември общата сума на всички активи на КТБ е била в рамките на 6,662 млрд. лв.