Комисията за енергийно и водно регулиране реши да увеличи цената на природния газ от 1 октомври. Тя е с 13.89% по-висока от настоящата и ще важи до края на годината.
Към момента на пазара на природен газ в България не са налице фактически предпоставки за формиране на конкурентна среда и комисията регулира цената на природния газ за крайните снабдители и за клиентите, присъединени към газопреносната мрежа, като се произнася с отделни ценови решения за всяко тримесечие на годината, се посочва в решението, публикувано на сайта на институцията.
В близките дни представители на "Булгаргаз" и държавата ще започнат разговори с "Газпром" по доставната цена на синьото гориво. Възможност за това даде споразумение на руския гигант с Европейската комисия от май, според което руският газов гигант се съгласи да преразгледа пазарните си политики, прилагани спрямо осем държави от Централна и Източна Европа, сред които и България.
При утвърждаването на цената регулаторът отчита условията по действащия договор между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт" и прилага изцяло залегналата в него методика, съгласно която се вземат предвид промените на цената на петрола и на алтернативните на природния газ горива на световните пазари през последните 9 месеца, калоричността на природния газ, както и измененията в курса на щатския долар спрямо лева.
Правомощията на регулатора са единствено да установи дали заявлението на обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД отговаря на изискванията на наредбата за определяне цените на природния газ и на договора за доставка между двете дружества, мотивира решението си комисията.
Така през четвъртото тримесечие "Булгаргаз" ще продава суровината на снабдители и клиенти за 456.65 лв. за 1000 куб.м.
В следващите дни се очаква регулаторът да вземе решение и с колко се повишава цената на парното и топлата вода, която също ще е в сила от 1 октомври. При проведените обсъждани досега се разбра, че поскъпването за различните топлофикационни дружества ще е между 3 и 9%, за София - с около 8%.