Екип на Econ.bg
Сред ромското население в София се разразява епидемия от морбили. Това съобщи за Econ.bg лекар от Инфекциозна болница - София (Университетска специализирана болница за активно лечение по инфекциозни болести "Проф. Иван Киров"), пожелал анонимност.
В момента в болницата с диагноза морбили лежат около 150 души. Те са предимно млади хора на възраст до 25 години. Всички легла са заети, като в някои ситуации дори се налага едно легло да се заема от трима души. Поради голямата заболеваемост се налага част от пациентите да се препращат към други болници в София, в които отделенията за инфекциозни болести също се пълнят.
По думите на източника на Econ.bg засилената заболеваемост от морбили се наблюдава от три седмици насам. Пациентите са предимно от столичния квартал "Факултета". "Учудвам се, че информацията не е добила общественост", заяви лекарят от Инфекциозна болница - София.
Припомняме ви, в началото на годината Министерството на здравеопазването получи 5 милиона лева от бюджета за купуването на ваксини срещу морбили.
Впоследствие беше обявено, че започва ваксиниране срещу болестта в няколко области в страната. Тези действия бяха предприети, след като в края на 2009 г. епидемия от морбили избухна в Сливен и други градове на страната. Най-засегнати бяха областите София, Добрич, Силистра, Търговище, Разград, Бургас и Ямбол. Имаше случаи на заразени и в Пловдивска област.
"Най-вероятно кампанията за ваксиниране на рисковите групи не е протекла успешно в София", коментира лекарят от Инфекциозна болница - София.
--------------------------
*Добавено на 17 март 2010 г., 17:30 часа:
Econ.bg изпрати запитване за създалата се ситуация до Министерството на здравеопазването (МЗ). От там ни свързаха с д-р Ангел Кунчев, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" към МЗ, който коментира ситуацията в специално интервю, което може да прочетете тук. Обобщена информация от разговора ни с него може да видите тук.
----------------------
Морбили е остро протичащо и силно заразно инфекциозно заболяване, причиняващо се от вирус, което се характеризира с висока температура (треска), хрема, кашлица, зачервяване на очите и разпространяващ се кожен обрив. Вирусната инфекция при морбили засяга предимно дихателната система и е потенциално сериозно заболяване, пише Puls.bg.
Болестта се разпространява от човек на човек доста лесно. Вирусът на морбили е силно заразен. Той се пренася по въздушно-капков път чрез микроскопични капчици, които се отделят от носа, гърлото и устата на болен в ранните фази на болестта. Тези "заразени" капчици се отделят при кашлица и кихане. Заразяването с вируса на морбили може да стане при директен контакт с носен или гърлен секрет от заразен човек или при контакт с предмети, заразени с вируса на морбили.
Епидемии от морбили се наблюдават на всеки 2-3 години в части на света, където не съществуват ефективни програми за ваксинация срещу болестта. Малки, локализирани взривове от морбили се регистрират в годините между епидемиите. Епидемични взривове от морбили избухват все още в развитите европейски страни и САЩ, където има добре развити имунизационни програми. Тези взривове се регистрират обикновено сред неимунизирани деца в предучилищна възраст или други неимунизирани хора.
Не съществуват доказателства, че вирусът на морбили причинява малформации (уродства, пороци, тежки увреждания) у развиващия се ембрион и плод. Все пак, контактът с вируса на морбили по време на бременност може да причини спонтанни аборти и преждевременно раждане.
Лечението на морбили е симптоматично, т.е. лекуват се оплакванията, а не се атакува причинителя на заболяването. Засега не е известно лекарствено средство, което да лекува морбили и да унищожава морбили вируса. Въпреки това всеки човек, който спада към рисков контингент и е контактен с болен от морбили, трябва да потърси лекарска помощ.