Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че позицията, на която държи, е деескалация на напрежението и продължаване на диалога за Източното Средиземноморие. Той е потвърдил това в телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. По думите му Анкара е показала тази своя позиция не само на думи, но и на дела.
В разговора Ердоган подчертал, че въпреки опитите на Гърция да засили напрежението и да прави провокации, Турция не отстъпва от това да проявява здрав разум и хладнокръвие, гласи съобщение от президенската му администрация.
Посоката, в която ще продължат разговорите по изследователската дейност, ще зависи от това какви стъпки ще предприеме Гърция за разведряване на обстановката, заявил Ердоган. От президентската информационна дирекция посочват още, че в разговора турският държавен глава изразил задоволство от конструктивните усилия, положени от Столтенберг в конфликта в Източното Средиземноморие.
По-късно по време на видеоконференция с германския канцлер Ангела Меркел и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел турският президент е поставил на масата списък с изисквания, които биха го „улеснили“ да разсее напрежението с Атина. Той е уверил, че Турция е готова да започне преговори с Гърция и е оценил усилията на Германия за посредничество.
По думите му, ако бъдат предприети солидни стъпки на добра воля от гръцка страна по споразумението за митническия съюз, освобождаването от визи и повече пари за бежанците в Турция, отношенията между ЕС и Турция отново ще получат положителна перспектива.
Ердоган е поискал и „съвместна експлоатация на Егейско море с Гърция, определяне на средна линия за газови изследвания и мисии за издирване и спасяване.
Обсъден е бил и кипърският въпрос, а Ердоган е предложил регионална конференция с всички средиземноморски крайбрежни държави, включително спорната администрация на окупирания от Турция Северен Кипър, която не е дипломатически призната от никоя държава по света, освен от Турция.