Представител на партията на етническите унгарци в Румъния, която е част от управляващата коалиция, заплаши с гражданско неподчинение, ако президентът Траян Бъсеску и управляващата Демократично-либерална партия (ДЛП) не се съгласят с автономия на т. нар. област Секуйеск, съобщава в. "Гъндул", цитиран от БТА.
Председателят на Окръжния съвет на Ковасна Тамаш Шандор, който е член на Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), заяви вчера за в. "Гъндул", че неговата формация и унгарските църкви се готвят за гражданско неподчинение, ако Траян Бъсеску и ДЛП не се съгласят на автономия за областта Секуйеск. Тази област се намира в централната част на Румъния и обхваща окръзите Ковасна, Харгита и Муреш. 80% от населението на тези окръзи е с етнически унгарски произход и отдавна се бори за автономия.
При евентуално ново административно деление на страната, каквото предложение бе направено в началото на месеца от президента Траян Бъсеску и управляващата ДЛП, коалиционният партньор ДСУР иска, по думите на Шандор, да бъдат създадени два "региона със специален статут, по модела на Южен Тирол". По думите на Шандор това е единственото приемливо решение за ДСУР, а двата специални региона следва да бъдат сегашните окръзи Ковасна, Харгита и Муреш (областта Секуйеск) и още един, съставен от сегашните окръзи Бихор, Сату Маре и Сълаж в северозападната част на страната.
Във визията на управляващата партия и на президента Траян Бъсеску Румъния следва да бъде разделена на осем големи региона вместо сегашните 41 окръга и Букурещ, който е със статут на окръг. Коалиционните партньори от ДСУР обаче не са съгласни с това предложение и настояват новото административно разпределение на Румъния да бъде от 16 окръга или региона.
ДСУР има свой проект по този въпрос, който е блокиран от месеци в парламента. Председателят на Окръжния съвет в Ковасна Тамаш Шандор каза, че единственото приемливо решение за ДСУР е сформирането на тези два отделни региона, защото във всеки от тях живее голяма унгарска общност със свои собствени проблеми. "Ако не може да се реши (този въпрос) в политически план, ще бъдем принудени да прибегнем до гражданско неподчинение", заяви пред "Гъндул" Шандор. Вестникът цитира още следните негови думи: "В първата фаза ще излезем мирно на улицата, без оръжия, както доказахме, че знаем да го правим през последните 20 години. После, ако не се реши (въпросът) и по този начин, ще видим...".
Шандор изразил увереност, че "в края на краищата няма да бъде необходимо подобно нещо". В. "Гъндул" пише още, че след тези възпламеняващи изявления Тамаш Шандор е направил по-късно през деня още едно изявление, в което уточнил, че неговата формация ще прибегне до гражданско неподчинение, но че "не е използвал и дори не му е минавало през ума да използва думата "оръжия".