Работата по жп отсечката Свиленград – турска граница е почти приключила. В момента текат тестове на контактната мрежа и трасето и се очаква в началото на следващата година да има издаден акт 16 на отсечката. Това стана ясно по време на 13-то заседание на Комитета за наблюдение на програмата, което се проведе в Сандански на 10 и 11 декември.
Стратегическият проект за рехабилитация и електрификация на линията Свиленград-турска граница, който е финансиран с близо 68 млн. лева по ОП "Транспорт", трябваше да приключи преди крайния срок 30 юни 2012 г. 19-километровият участък е последният проект от скоростната линия Пловдив-Свиленград, който е част от железницата от Европа към Азия, посочва БНТ.
На 1 юли тази година беше открит скоростният жп участък Димитровград – Пловдив бе открит тържествено днес след церемонията по откриването на лот 2 на автомагистрала „Тракия”. На жп гарата в Катуница се състоя водосвет по откриването на жп участъка, по който влаковете ще могат да се движат със 160 км/ч., информира агенция "Фокус".
Проектът за модернизация и електрификация на жп линията Пловдив-Свиленград-турска граница е приоритетен за България и е от съществено значение за развитието на взаимоотношенията с Турция. Това заяви министърът на транспорта Ивайло Московски, който заедно с турския си колега Бинали Йълдъръм на 8 март тази година откри в Истанбул международно изложение за жп транспорт и жп техника.
Във финална фаза е и модернизацията на лот 1 (Калояново – Михайловец) от жп линията Пловдив – Бургас и се очаква през първите месеци на 2013 г. да бъде завършен. Изпълнението на другите две обособени позиции по трасето се движи в график. От НКЖИ отчитат изпълнение на 35% от обема на работите по лот 2 (Стара Загора – Зимница) и над 45% физическо изпълнение по лот 3 (Церковски – Карнобат – Бургас). Това става ясно по време на комитета за наблюдение на ОП, информира МТИТС.
Всички останали железопътни проекти, включени в обхвата на ОП „Транспорт“, вече имат сключени договори за строителство и по тях се работи активно. Напредък бе отчетен и при проектите, които НКЖИ изпълнява за подобряване на интермодалността при превоза на пътници и товари. В ход е тръжна процедура за избор на изпълнител за изграждане на интермодален терминал в гр. Пловдив. Индикативната стойност на обекта е около 10 млн. лв., като целта е той да бъде изграден в рамките на този програмен период.
За поредна година ОП „Транспорт“ е оперативната програма с най-много разплатени и договорени средства в България. Това стана ясно по време на 13-то заседание на Комитета за наблюдение на програмата. Заместник-ръководителят на Управляващия орган Галина Василева отчете, че вече са договорени над 97% от бюджета на програмата, което представлява над 1,946 млрд. евро. На изпълнителите са изплатени повече от 822 млн. евро или над 40% от предвидените средства.