Жените изработвали по 35 млрд. лв. от домакинска работа

06.03.2024 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Жените изработвали по 35 млрд. лв. чрез къщната работа, която била техен приоритет. “Ако този труд се отчита, щяхме да имаме с 20% по-висок БВП, но това няма как да се случи”, каза главният икономист на КНСБ Любослав Костов
Жените изработвали по 35 млрд. лв. от домакинска работа
Снимка: под лиценза на creative commons

Жените изработвали по 35 млрд. лв. чрез къщната работа, която била техен приоритет. “Ако този труд се отчита, щяхме да имаме с 20% по-висок БВП, но това няма как да се случи”, каза главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

По този начин синдикалистът силно впечатли не само водещата по телевизия НоваНюз, но и зрителите.

Как е сметнал тези цифри ли?

Костов обясни, че е умножил отработените часове на жените вкъщи по минималната часова ставка, изчислена според минималната работна заплата в момента и след това по 1.4 млн. жени, колкото бил броят им. При близо 200 млрд. лв. Брутен вътрешен продукт това правело около 20% от него.

Главният икономист-синдикалист може би не прави разлика между обществено полезен труд и труд в рамките на семейството като претакането на кисело зеле и направата на педикюр. А и защо са изключени мъжете, които все по-активно се включват в типично женската работа у дома?

Трудът според класическото определение е извършването на полезна дейност и е естествена необходимост за човека. Тази дейност като полезна и необходима за обществото се заплаща според извършената работа и цените на продукцията.

Още изпадналият сега в немилост Маркс пише, че всички стоки (и обществени услуги) имат едно общо свойство – те са продукт на човешкия труд. Въплътеният, кристализираният в стоката труд образува нейната стойност. Самият труд “създава стойност тогава, когато се произвежда не за лични нужди, а за пазара. Размяната на стоките по стойност, т.е. съобразно с количеството обществено необходим труд, изразходван за изработването им, е икономически закон на стоковото производство”.

Интересно, къде видя Костов в доброволния домашен труд по пране, чистене и готвене полезност и необходимост за обществото? То не се интересува колко мръсно е жилището, дали има манджа за съпруга и дали децата ходят с изпрани дрешки.

Костов изглежда не прави разлика между скубането на трева в собствения двор и плевенето на троскот на централния селски площад, заплащано от общината.

Ей така избуяват псевдонаучните плевели, които радват плевещите по дворовете.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...