Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов не се съгласи с идеята за увеличаване на пенсионната възраст, лансирана от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
„Становището на Министерството на труда и социалната политика е, че докато не се възстанови икономиката, тези действия са опасни", каза социалният министър по отношение на позицията на вицeпремиера, който предложи още догодина жените да се пенсионират на 63 години, предаде Агенция "Фокус".
Според Младенов това предложение е "неприемливо".
"В условията на криза в бюджета няма пари. Ако социалният министър Тотьо Младенов иска да има пари за всичките му социални програми, трябва да каже откъде да дойдат те". Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в коментар на думите на социалния министър, предаде БГНЕС.
Още догодина възрастта за пенсиониране на българките може да се увеличи от 60 на 63 години. По този начин ще се изравни възрастта за пенсионираме между мъжете и жените. За реформата се обяви вчера в Истанбул вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
Идеята на финансовия министър е увеличението на възрастта да стане с тригодишен преходен период до края на 2012 г. Дотогава жените, навършващи пенсионна възраст, ще могат да избират дали да се оттеглят веднага (по старата процедура), или да продължат да работят по новата система. След тригодишния период всички жени ще придобиват право на пенсия на 63 години.
В Истанбул за увеличение на пенсионната възраст в Източна Европа се обявиха Световната банка и Международният валутен фонд. Целта е страните от региона да облечкат пенсионните си системи и да дадат повече възможности на трудещите се. Европейската комисия подкрепя изравняването на пенсионната граница за мъжете и жените с мотива за равнопоставеност на половете.
"Ако пенсионната реформа бъде направена, през 2013 г. в бюджета ще има 300 млн. лева повече. Тези пари ще се върнат в системата под формата на увеличение на пенсиите или добавки за най-нуждаещите се", каза Симеон Дянков, цитиран от "Труд".