През 2017 г. жертвите на трафик от България с цел трудова експлоатация са нарастнали почти двойно. На ниво Европейски съюз, около 20% от регистрираните жертви са именно хора, които заминават за друга държава, търсещи по-добра работа. Това са част от данните на Националната комисия за борба с трафика на хора и на прокуратурата, съобщава "Дневник".
Пострадалите най-често са мъже, основно от България, Румъния, Чехия, Полша, Словакия и Естония. Икономическата и миграционна криза и засиленото търсене на евтина работна ръка са сериозни предпоставки за осъществяване на такъв трафик.
Преди дни комисията започна кампания за превенция на този вид престъпление, която се осъществява с подкрепата на посолството на Великобритания в София и в партньорство с Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и Агенция по заетостта.
"През последните години все повече фирми в по-малките селища в страната наемат хора, с обещание да ги командироват в чужбина за сезонна или временна работа. Така нелоялните работодатели прескачат регулаторните механизми, които защитават наетите сезонно работници, и успяват да убедят гражданите, търсещи работа, че за тях няма рискове. Принудените да работят в неприемливи условия, но и поставени в ситуация на финансова безизходица, трудно се самоидентифицират като жертви", казва Камелия Димитрова, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора.