*Информацията е актуализирана към 13:30 часа
37 от над 1 600 взети проби от домашни животни са положителни за болестта шап към момента. Това показват резултатите от изследванията в референтната лаборатория към Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС). Положителните проби са от овце, кози, говеда и свине, отглеждани в бургаското с. Кости, в чието землище бе отстреляно дивото прасе с шап.
С оглед спирането на разпространението на болестта и съгласно плана за действие, одобрен от Европейската комисия, се налага да бъдат умъртвени всички животни в селото - приблизително 250 овце и кози, 200 едри преживни животни и 80 свине.
Животните са под карантина, а умъртвяването им ще започне възможно най-скоро и ще се осъществява по хуманен начин - чрез инжектиране на специален препарат. Труповете ще бъдат загробвани на специално определено място, тъй като не е препоръчително превозването им до екарисажите във Варна и Шумен. Собствениците ще бъдат обезщетявани на база оценката на комисия.
Продължава взимането и изследването на кръвни проби от животни на територията на пограничните общини Царево, Малко Търново и Средец. До момента няма положителни проби от други населени места, съобщиха от НВМС.
Генералният директор на Националната ветеринарномедицинска служба д-р Йордан Войнов замина на спешна инспекция в с. Кости. По-късно през деня в РВМС Бургас ще се състои брифинг за медиите.
Междувременно в Шуменска област се въвеждат мерки за ограничаване на заболяването шап по животните, реши днес общинската епизоотична комисия.
В региона спира издаването на здравни сертификати за търговия на животни, застрашени от шап, с държави от ЕС и с трети страни. Забранява се и издаването на ветеринарни свидетелства за търговия с животни в региона, с изключение на предназначените за незабавно клане, предаде БТА.
Въвеждат се мерки за дезинфекция на хора и транспортни средства в животновъдните ферми, а суровото мляко се насочва за термична обработка в предприятия, чиято технология гарантира унищожаването на вируса на шапа. Всички предприятия, които преработват месо от кланици в региона, трябва да реализират продукцията си само на територията на област Шумен.