Журналисти протестират срещу ограничителен режим на стадион във Варна

26.11.2007 | 14:11
по статията работи: Апостол Апостолов
В официална декларация се пита кой ще носи отговорността, ако на журналист бъде повредена камерата или фотоапарата
Журналисти протестират срещу ограничителен режим на стадион във Варна

"Съюзът на журналистите в България "Подкрепа" остро протестира срещу въведения ограничителен режим за влизане спрямо журналистите, отразяващи мачовете на футболен клуб “Черно море”-Варна на едноименния стадион в морската столица. Фоторепортерите и операторите в последно време са принудени да влизат за двубоите от входа за публиката. Да се редят на опашки и да се блъскат с футболни запалянковци", се казва в декларация.

В декларацията се пита кой ще носи отговорността, ако на журналист бъде повредена камерата или фотоапарата от запалянковци, в често не особено адекватно поведение и дали футболен клуб “Черно море” ще заплати евентуално счупена техника за хиляди левове, съобщиха от съюза.

"Дълбоко се съмняваме в това! Освен това журналистите идват на стадиона не за развлечение, а като служебни лица и е редно да бъдат третирани като такива, т.е. да влизат и излизат от стадиона през служебния вход, за да могат ползотворно и безпроблемно да вършат своята работа.  Искаме само да припомним, че наскоро фоторепортерът на вестник “Варна” Мирослав Кунев беше бит от фенове на клуб “Черно море” в Шумен. Трябва ли да се стигне до подобно нещо и във Варна?", питат журналистите.

Варненските фоторепортери и оператори обмислят идеята да призоват за бойкот и колегите в другите градове, където футболен клуб “Черно море” има срещи.

Съюзът припомня, че физическата защита на журналистите, отразяващи публични събития, е ангажимент на българската държава във връзка с гарантирането на правото на свобода на всеки да търси, получава и разпространява информация и идеи.

"В ежедневната си дейност журналистите упражняват не само своето право, но и това на гражданите, които са аудитория на техните медии. В този смисъл институциите са длъжни по един или друг начин да осигурят охраната и защитата на журналистите при събития като цитираните. Най-евтиният и удобен начин е осигуряването на достъп през служебния вход, но ако това не бъде направено, то следва полицията да осигури необходимата физическа охрана за отразяващите журналисти", се казва още в декларацията на колегите.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...